Edukacja

Zdjęcie poglądowe. Pięć osób stoi tyłem, jedna przodem ubrani są w białe koszulki z niebieskimi plamami
Ruszają zapisy na ogólnopolskie warsztaty arteterapii – wyjątkowa przestrzeń twórczego rozwoju i integracji!
Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ zaprasza do udziału w jubileuszowej, dziesiątej edycji ogólnopolskiego projektu „Arteterapia drogą do twórczej integracji X”. To cykl warsztatów dla osób, które zawodowo i z pasją pracują z osobami z niepełnosprawnościami – terapeutów, asystentów, instruktorów, nauczycieli oraz wolontariuszy z całej Polski. 
WIĘCEJ..
„Komudzieciacja: komunikacja włączająca dzieci i młodzież”. Powstała publikacja dla dorosłych o unikaniu błędów w komunikacji
Sharenting, youthwashing, infantylizowanie języka, narzucanie własnego zdania, ośmieszanie i mówienie o najmłodszych bez ich udziału. Tych zjawisk dotyczy najnowsza publikacja, która w ślad za wprowadzonymi Standardami Ochrony Małoletnich, pierwsza w branży kreatywnej porusza kwestię kultury włączającej wobec najmłodszych.
WIĘCEJ..
PJM – słowa w ruchu
Polski język migowy (PJM) wciąż zdobywa należne mu miejsce w przestrzeni akademickiej i społecznej. Jakie wyzwania towarzyszą jego badaniu, nauczaniu i popularyzacji? Jak wygląda sytuacja Głuchych w Polsce i co jeszcze można zrobić, by zwiększyć świadomość na temat ich języka i kultury? Na te pytania odpowiadają eksperci: prof. UW dr hab. Paweł Rutkowski – językoznawca, zajmujący się badaniem PJM na Uniwersytecie Warszawskim, oraz Marek Śmietana, głuchy lektor PJM – z powołania!
WIĘCEJ..
Obchody Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, które miały miejsce 5 maja 2011 roku w formie happeningu w Warszawie. Grupa osób z niepełnosprawnościami, uśmiechają się i krzyczą.
Krótki wstęp do studiów o niepełnosprawności
Kim jest osoba z niepełnosprawnością? Odpowiedź na to pytanie pozornie wydaje się oczywista. Osobą z niepełnosprawnością jest pani, która codziennie wspina się na schody, używając kul, albo syn sąsiadki, który często wychodzi na spacery z białą laską w dłoni. Taki opis jest jednak zbyt ograniczony, redukujący osobę do jednego wymiaru.
WIĘCEJ..
Przedszkole bez barier? Jednak nie dla wszystkich dzieci
Czy polskie przedszkola w równym stopniu zapewniają komfort i bezpieczeństwo wszystkim dzieciom? Zdecydowanie nie. Przedszkolakom z niepełnosprawnościami trudniej integrować się ze swoimi rówieśnikami, bo utrudnia im to… zła architektura. - Progi, brak podjazdów, wind, a ponadto brak odpowiednio dostosowanych toalet, to niemal reguła. Realia są takie, że rodzice maluchów z wadami ruchu, słuchu i z nadwrażliwością sensoryczną mają trudności ze znalezieniem placówki, w której ich dziecko czułoby się bezpiecznie i było odpowiednio zaopiekowane – twierdzi architektka Dorota Skibińska zaangażowana w kampanię edukacyjną Akcja Tron, skierowaną do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.
WIĘCEJ..
Edukacja bez barier - Badaniu dotyczące wyzwań edukacyjnych stojących przed młodymi osobami z niepełnosprawnością wzrokową
Fundacja Rozwoju Aktywności Międzynarodowej i Edukacyjnej FRAME (Łódź) realizuje międzynarodowy projekt DEAP – Wspieranie Rozwoju Osobistego i Wzmacnianie Pozycji Młodych Osób z Niepełnosprawnością Wzrokową poprzez Edukację Artystyczną, który ma na celu wzmacnianie pozycji młodych osób z niepełnosprawnością wzroku w całej Europie poprzez edukację artystyczną, rozwój osobisty, pobudzanie kreatywności oraz zwiększanie ich udziału w życiu społecznym. Projekt koncentruje się również na budowaniu kompetencji zawodowych edukatorów i nauczycieli, dostarczając im innowacyjne narzędzia i metody pracy.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Po lewej na górze napisane: Bitdefender. Global leader in cybersecurity. Następnie, czerwoną czcionką napisano: Ochrona na najwyższym poziomie! Bezpieczna bankowość, Ochrona przed oszustwami, anty-phishing. Po prawej wizerunek mężczyzny patrzącego w telefon komórkowy. Obok biały napis na czerwonym polu: Kup antywirus. bitdefender.pl.
Oko ludzkie nałożone na układ scalony
Chciał studiować cyberbezpieczeństwo, ale uczelnia nie uwzględniła studentów z niepełnosprawnością. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynął wniosek ucznia szkoły średniej z niepełnosprawnością fizyczną. Po maturze chciałby on wziąć udział w rekrutacji do Wojskowej Akademii Technicznej na kierunek kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Problemem jest konieczność zaliczenia egzaminów sprawnościowych wymaganych do przyjęcia na studia. Okazuje się, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie uwzględniło, że specjalistami od cyberbezpieczeństwa mogą być osoby z niepełnosprawnością.
WIĘCEJ..
Znamy wyniki rekrutacji do programu pilotażowego MEN
Aż 1132 szkoły zgłosiły się do rekrutacji prowadzonej przez Kulczyk Foundation. Każda z nich chce wziąć udział w programie pilotażowym, dzięki któremu otrzyma środki menstruacyjne oraz wsparcie dydaktyczne w zakresie zdrowia kobiet. Wszystko to ma służyć wyrównywaniu szans. Bo często brak podpasek oznacza przerwę w edukacji, co z kolei ma szereg innych, daleko idących, konsekwencji.
WIĘCEJ..
męska ręka z podniesionym kciukiem w znaku ok
Instytut Głuchoniemych z umową na modernizację
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zawarł dzisiaj umowę na gruntowną modernizację Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego. Prace obejmą zarówno budynek przy placu Trzech Krzyży 4/6, jak również teren wokół niego. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom i wychowankom ośrodka nowoczesne, dostosowane do ich potrzeb warunki do nauki i mieszkania.
WIĘCEJ..
Podpaski dla szkół w całej Polsce. Ruszyła rekrutacja szkół do programu pilotażowego MEN!
Właśnie ruszyła rekrutacja dla szkół chcących wyposażyć się w środki menstruacyjne. Aż pół tysiąca placówek zostanie objętych programem pilotażowym prowadzonym przez Kulczyk Foundation w ramach grantu przyznanego przez MEN. Zapisy na stronie www.kulczykfoundation.org.pl potrwają do 14 listopada.
WIĘCEJ..
Jesień pod znakiem profilaktyki
Dobiegł końca październik, który od kilkudziesięciu lat na całym świecie obchodzony jest jako miesiąc walki z rakiem piersi. W związku z tym, prezydent Rafał Trzaskowski odwiedził miejski szpital przy ul. Madalińskiego specjalizujący się w leczeniu nowotworów kobiet, gdzie spotkał się z kadrą medyczną oraz pacjentkami onkologicznymi. Z kolei listopad to w kalendarzu zdrowotnym, miesiąc poświęcony profilaktyce nowotworów, które dotykają mężczyzn.
WIĘCEJ..
klasa w szkole pełna dzieci
Głos nauczycielski: MEN planuje zmianę sposobu finansowania uczniów z niepełnosprawnościami
Andrzej Duda podpisał ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z ustawą od 2025 roku gminy, miasta, powiaty oraz województwa będą korzystać z nowego modelu obliczania dochodów z podatków PIT i CIT. Rewolucyjne zmiany czekają m.in. finansowanie oświaty. Likwidacji ulegnie dotychczasowa subwencja oświatowa.
WIĘCEJ..