Informacje

2025-04-15

Pytania Integracji do kandydatów na Prezydenta RP

Pałac Prezydencki w Warszawie i stojący przed nim pomink Księcia Józefa Poniatowskiego

Co kandydaci i kandydatki na stanowisko Prezydenta naszego kraju planują zrobić dla środowiska osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów? Jakie pomysły mają na poprawę sytuacji na rynku pracy, ale też na reformę orzecznictwa i rozwój usług społecznych? Pytania dotyczące tych i innych ważnych dla naszych czytelników tematów przesłaliśmy do sztabów wyborczych. 

Już 18 maja odbędzie pierwsza tura wyborów prezydenckich. Dlatego też Integracja po raz kolejny przygotowała zestaw pytań, które dotyczą m.in. tematyki świadczeń, asystencji osobistej i rynku pracy. Odpowiedzi kandydatów będą na bieżąco publikowane na naszym portalu. 

Poniżej zamieszczamy pytania, na które odpowiadać będą kandydaci na Prezydenta RP. 

  1. Obecnie trwają prace nad ważnymi ustawami dotyczącymi osób z niepełnosprawnością m.in. dwie ustawy dotyczące usług asystenckich i ustawa zastępująca ubezwłasnowolnienie wspieranym podejmowaniem decyzji. Jakie jest Pani/a zdanie na ich temat? 
  2. Od wielu lat zapowiadana jest reforma orzecznictwa. Jaki Pani/a zdaniem powinna ona przybrać kształt?
  3. Ostatnie lata to pojawienie się nowych świadczeń dla osób z niepełnosprawnością: świadczenie wspierające i dodatek dopełniający. Czy Pani/a zdaniem powinny one być zachowane w obecnym kształcie, czy może zasady ich przyznawania powinny być zmodyfikowane?
  4. Czy Pani/a zdaniem Polska powinna podpisać Protokół Fakultatywny do Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami? Proszę uzasadnić swoją odpowiedź.
  5. Poważnym problemem jest wciąż wykluczenie osób z niepełnosprawnością z rynku pracy. Co Pan/i zamierza zrobić, by wzrosło zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami?
  6. Kolejnym ważnym tematem jest mieszkalnictwo wspomagane dla osób wymagających intensywnego wsparcia. Czy ma Pan/i wizję tworzenia w Polsce takich usług i zapewnienia wsparcia osobom z niepełnosprawnością po śmierci ich rodziców?  
  7. Jaką niezwiązaną z wcześniejszymi pytaniami inicjatywę ustawodawczą, związaną z najpilniejszymi potrzebami środowiska osób z niepełnosprawnością, planuje Pani/Pan podjąć podczas swojej kadencji?

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Protestujący stojący z transparentem: Nie dzieli nas niepełnosprawność. Dzieli nas rząd.
Protest wykluczonych
W czwartek (24.04) pod budynkiem Ministerstwa Finansów odbył się protest osób z niepełnosprawnościami zorganizowany przez inicjatywę Wykluczeni - Razem. Protestujący mieli dość tego, że rząd zapomina o ich potrzebach. Dość marginalizacji oraz strachu o to, czy uda im się uzyskać świadczenia niezbędne do tego, by móc żyć niezależnie.
WIĘCEJ..
Wybory prezydenckie. Uprawnienia seniorów i osób z niepełnosprawnością
Już 18 maja (w niedzielę) odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Osoby z niepełnosprawnością i te, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat mogą przy głosowaniu korzystać z szeregu uprawnień. Warto je przypomnieć przed wyborami.
WIĘCEJ..
Czarno-białe zdjęcie Beaty Bosak-Kruczek stojącej przy mikrofonie w wieczorowej sukni.
Odeszła Beata Bosak-Kruczek. Prawniczka i przyjaciółka Integracji
23 kwietnia br. zmarła po długiej i ciężkiej chorobie mecenas Beata Bosak-Kruczek, która jako pełnomocniczka sądowa rodziny Pawłowskich zajmowała się sprawą nieumyślnego spowodowania śmierci Piotra Pawłowskiego. Była przyjaciółką, która w najtrudniejszych chwilach wspierała naszą organizację.
WIĘCEJ..

Nasi Partnerzy