Prawo i orzecznictwo

Kobieta na wózku w letni dzień.
Jaki będzie kierunek reformy orzecznictwa? Zmodyfikowany model orzekania o niepełnosprawności będzie oparty o ICF
Trwająca od lat dyskusja o reformie orzecznictwa nasiliła się w ostatnich miesiącach w związku m.in. z protestami dotyczącymi tego tematu. 10 kwietnia na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pojawiło się ogłoszenie o naborze partnerów do projektu „Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności”, które zostało unieważnione 25 kwietnia. Oto, jakie są cele tego projektu, zapytaliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Osoba na rehabilitacji.
Ulga rehabilitacyjna dla osób niepełnosprawnych – co warto wiedzieć?
W rocznym rozliczeniu PIT składanym za 2024 rok część podatników może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Przeczytaj, komu przysługuje to uprawnienie, ile wynosi ulga rehabilitacyjna i jakie wydatki podlegają odliczeniu.
WIĘCEJ..
Wiceminister Krasoń: osoby z rzadkimi chorobami genetycznymi będą miały stałe orzeczenia
Osoby z diagnozami genetycznych chorób rzadkich oraz z Zespołem Downa nie będą musiały co kilka lat potwierdzać orzeczenia o niepełnosprawności.
WIĘCEJ..
małe dziecko siedzi na deskach na dworze obok niego miś prawie wielkości dziecka
Nowe wytyczne dla lekarzy orzeczników. Mamy katalog schorzeń!
21 marca Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń wydał zalecenia dla Wojewódzkich oraz Powiatowych Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności, które ułatwią uzyskiwanie orzeczeń o niepełnosprawności osobom z Zespołem Downa oraz z diagnozami rzadkich chorób genetycznych.
WIĘCEJ..
Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak. Kobieta ma długie blond włosy i obciętą prosto grzywkę. Ma na sobie ciemną sukienkę. Pozuje na tle dwóch flag unii europejskiej i jednej polskiej.
Rzeczniczka Praw Dziecka: Orzeczenia czasowe w odniesieniu do dzieci nieuleczalnie chorych muszą być zaniechane
– Mając na uwadze postulaty rodziców dzieci nieuleczalnie chorych, którzy zmuszani są do corocznego stawiennictwa przed komisje ds. orzecznictwa z dzieckiem, którego stan się nie poprawia działania mające na celu zaniechania tej praktyki podjęte powinny zostać natychmiast – napisała w piśmie do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Na zdjęciu są uczestniczki protestu ubrane w więziene pasiaki. Dwie z nich trzymają atrapę kraty. Mają transparent z napisem: Więźniowie systemu walka o godność i równość.
Protest przeciwko absurdom polskiego orzecznictwa
- Nam nie chodzi o pieniądze, tylko o sprawiedliwy system – mówiły uczestniczki protestu przeciwko absurdom polskiego orzecznictwa, który odbył się 21 lutego w Warszawie. Wśród tych absurdów wymieniano m.in. przyznawanie orzeczeń na kilka lat osobom z chorobami genetycznymi czy z zespołem Downa, tzw. uzdrawianie, czyli przyznawanie niższego stopnia niepełnosprawności, ale też orzekania przez lekarzy w wieku senioralnym i takich, którzy nie są specjalistami w danej dziedzinie. Z ich krytyką polskiego systemu orzeczniczego zgodził się m.in. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych czy doradzający polskiemu rządowi w sprawie deregulacji Rafał Brzoska.
WIĘCEJ..
Władze Ministerstwa Rodziny, Pracy Pollityki Społecznej podczas śniadania prasowego. Od prawej Rzecznik prasowy Michał Syska, Sebastian Gajewski, Paweł Zgórzyński, Aleksandra Gajewska, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Łukasz Krasoń, Katarzyna Nowakowska i Liiusz Liska. Za ich plecami jest ekran z nazwą i logiem Ministerstwa na niebieskim tle. Po prawej stronie ekranu dwie tablice z mapami Polski i graficzną informacją nt. dzietności i usług dla dzieci w gminach.
Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z pełnym zrozumieniem przyjmuje głosy obywateli, wyrażających swoje obawy dotyczące systemu orzekania o niepełnosprawności. Od początku kadencji obecnego rządu priorytetem stało się wdrożenie zmian, które rozwiążą problemy osób z niepełnosprawnościami w tym obszarze.
WIĘCEJ..
ręka trzyma pilota do telewizora
Petycja w sprawie dostępności mediów
Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych wystosowało w dniu 23 stycznia 2025 r. tj. petycję do Marszałka Sejmu RP ws. nowelizacji ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji poprzez stopniowe i sukcesywne wprowadzanie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami w formie napisów, tłumaczeń na język migowy oraz audiodeskrypcji, tak aby do 2030 r. tj.100 proc. kwartalnego czasu nadawania programu, z wyłączeniem reklam i telesprzedaży, posiadało takie udogodnienia zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1808 o audiowizualnych usługach medialnych, Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych oraz Strategią na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030.
WIĘCEJ..
Młody mężczyzna siedzi przy stole. Na stole jest korkowy prostokąt, na którym są kolorowe blaszki. Mężczyzna przy pomocy zabawkowego młotka uderza w te blaszki.
Pełnomocnik Rządu: Ustawa o mieszkalnictwie powinna wejść do naszego systemu
- Mam już 64 lata. Nie mogę dłużej czekać. Boję się, że nie zdążę zabezpieczyć swojego 34-letniego syna – mówiła w Sejmie Janina Kaczmar, prezeska Fundacji „Pomóż mi żyć” i założycielka Pomorskiej Farmy Życia. Choć dzięki środkom unijnym udało jej się stworzyć miejsce dla osób w spektrum autyzmu wymagających największego wsparcia, to stale walczy on o przetrwanie. Dlatego ona i wiele innych osób w podobnej do niej sytuacji apeluje o stworzenie ustawy o mieszkalnictwie.
WIĘCEJ..
Zdjęcie portretowe Zuzanny Rudzńskiej-Bluszcz, kobiety o kasztanowych włosach ubranej w białą bluzkę i beżową marynarkę.
Wiceministra sprawiedliwości: jesteśmy uważni na obawy opiekunów
„Po wejściu w życie naszej ustawy to rodzina, ci, którzy teraz są opiekunami osoby ubezwłasnowolnionej, staną się tymczasowymi kuratorami reprezentującymi. Nikt nie chce odsuwać rodziny, najbliższych osób, od tych, którym udzielane jest wsparcie” – zapewnia wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
WIĘCEJ..
za szybką samochodu znajduje się karta parkingowa
Karta parkingowa. Czy przysługuje tylko kierowcom z niepełnosprawnością?
- Przed naszym blokiem jest wyznaczone miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych. Zwykle stoi na nim samochód mojego pełnosprawnego sąsiada. Jak się dowiedziałem, kartę parkingową ma jego żona, która jest na rencie i nie ma prawa jazdy, a samochodem jeździ sąsiad. Czy to jest legalne – to jedno z wielu pytań dotyczących karty parkingowej, które trafiły w ostatnim czasie do naszej redakcji. Czytelnicy pytają najczęściej o to, czy uprawnione do posiadania karty parkingowej są też osoby, które nie są kierowcami, a jedynie pasażerami?
WIĘCEJ..