Rynek pracy
Na plakacie jest zdjęcie trójki młodych ludzi ubranych w sposób formalny. Na zdjęcie jest nałożone logo Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych i informacje o jej ofercie.
Tracić czy zyskiwać? Praktyczny wymiar inkluzji
W kontekście zatrudniania osób z niepełnosprawnościami pada wiele pięknych słów. Mówi się więc o „społecznej odpowiedzialności biznesu” czy o budowaniu „inkluzywnego rynku pracy”.
WIĘCEJ..
Grafika reklamujaca pożyczki dla podmiotów ekonomii społecznej  Banku Gospodarstwa Krajowego. Przedstawiony jest na niej mężczyzna z zespołem Downa, który trzyma w dłoniach roślinę. Ma na sobie ochronny fartuch i rękawice. Znajduje się w szklarni. Za nim, na drugim planie, stoi kobieta o kręconych, ciemnych włosach.
Zarabiaj i twórz miejsca pracy! BGK wspiera ekonomię społeczną
Tylko 0,25 procenta – tyle wynosi oprocentowanie pożyczki dla początkujących podmiotów ekonomii społecznej, w których powstaną nowe miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jeśli nowy pracownik jest m.in. osobą z niepełnosprawnością podmioty zatrudniające mogą uzyskać umorzenie pożyczki w wysokości 25 proc.
WIĘCEJ..
Trzy osoby siedzą trzymając w dłoniach svoej cv. Nie widać ich twarzy. Na zdjęciu jest napisane Verbeo: portal pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Rynek pracy jest dla wszystkich.
Biznes otwarty na nowe możliwości. Ile kosztuje Twoją firmę brak zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami?
Ponad 7,5 miliarda złotych – tyle w 2024 r. firmy wpłaciły do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z powodu niespełnienia wymogu zatrudniania pracowników z orzeczeniem. Każdy pracodawca, który nie osiągnie wskaźnika 6% zatrudnionych pracowników z niepełnosprawnością, musi uiszczać comiesięczne opłaty – ponad 3 tysiące złotych za każdy brakujący etat.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Reklama portalu Sprawni w pracy
Logo ZUS. Zielone litery na białym tle. PO lewej stronie napis ZUS po prawej, oddzielony kreską napis Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Od kwietnia ZUS wypłaci więcej za wypadek przy pracy. Stawka za uszczerbek na zdrowiu mocno w górę
Już od kwietnia ZUS będzie wypłacał więcej pieniędzy w ramach jednorazowego odszkodowania za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Kwota za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wzrośnie do 1636 zł
WIĘCEJ..
Logo ZUS. Zielone litery na białym tle. PO lewej stronie napis ZUS po prawej, oddzielony kreską napis Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli więcej dorobić do świadczeń
Od 1 marca zmienią się limity kwot, które emeryci i renciści mogą dorobić do swoich świadczeń. Zarobki uzyskiwane z dodatkowych dochodów nie dotyczą emerytek, które ukończyły 60 lat oraz emerytów, którzy osiągnęli 65 lat.
WIĘCEJ..
w piwnicy leżakują drewnianie beczki, meżczyzna w zielonej kamizelce stoi naprzeciw trzech osób które go słuchają w pomarańczowych kamizelkach w tym jedna dziewczyna na wózku
Niepełnosprawność nie zawsze oznacza niezdolność do pracy
Niepełnosprawność i niezdolność do pracy to dwa zupełnie odmienne orzeczenia, wydawane przez różne instytucje i w innym celu. Warto o tym pamiętać, by wiedzieć, gdzie uzyskać dane orzeczenie oraz z jakich świadczeń czy ulg można korzystać.
WIĘCEJ..
Sprawnie w marzenia o karierze - warsztaty zawodowe dla uczniów z niepełnosprawnościami zmieniają ich perspektywy
W Polsce młode osoby z niepełnosprawnościami wciąż napotykają na poważne bariery utrudniające wejście na rynek pracy. Brak dostępu do praktycznego doświadczenia zawodowego oraz niska świadomość społeczna na temat ich potencjału prowadzą do marginalizacji. Według najnowszych danych, w II kwartale 2024 roku współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym wyniósł 34,8 proc. Dobrze obrazuje to wyzwania, jakie wciąż stoją przed integracją tej grupy na rynku pracy.
WIĘCEJ..
Kolejna społeczna kuchnia w Warszawie
„Kuchnia Zielony Rower” to kolejne przedsiębiorstwo stołeczne prowadzone przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi. Za kilka tygodni restauracja, w której zatrudnienie znajdą osoby wykluczone, zacznie działać przy ul. Markowskiej 16.
WIĘCEJ..
Grafika promocyjna portalu Werbeo. Na zielonym tle jest rysunek czwórki ludzi. Pierwsza od prawej jest młoda kobieta trzymająca kartkę i unosząca dłoń do góry, obok niej jest meżczyna pokazujący ręką na młodą kobietę trzymającą teczkę, na lewo od nich jest mężczyzna z białą laską trzymający rękę w kieszeni. Z prawej strony są paski przypominające przyciski funkcjonalności na portalu. Na pierwszym od góry jest napis Elastyczny wybór ofert pracy i i konka wyobrażająca teczkę z dokumentami. Poniżej jest pasek z napisem zaufani pracodwacy i ikonką dwóch dłoni. Poniżej jest pasek z napisem źródło aktualnych informacji i ikonką przypominającą ekran komputera. Na samym dole jest pasek z napisem Kompleksowe wsparcie eksperckie z ikonką przypominającą certyfikat. Nad paskami jest jest napis Werbeo: Portal pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Pod paskami jest malymi literami napis : werbeo.pl.
Rynek pracy jest dla wszystkich!
Masz poczucie, że rynek pracy nie jest dla Ciebie? Wysyłasz CV, ale nikt nie oddzwania? A może boisz się, że jeśli wspomnisz o swoim orzeczeniu, Twoja aplikacja zostanie odrzucona? Nie jesteś sam!
WIĘCEJ..
kobiety szyją na wielkiej hali
Będzie można więcej dorobić do renty
Od 1 marca 2025 r. zmienią się limity dorabiania do renty. Będą one obowiązywać do 31 maja 2025 r.
WIĘCEJ..
Nie tylko architektoniczne: bariery na rynku pracy
Czemu osoby z niepełnosprawnościami są często określane jako „tymczasowi” pracownicy? Dlaczego, aby powiedzieć, że firma jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, nie wystarczy, by znajdowała się w dostosowanym budynku? I co z tym wszystkim wspólnego ma śnieg? Na te oraz wiele innych pytań odpowiada Aneta Koszyczek, specjalistka od social mediów oraz bohaterka kampanii Epoka Dostępności Fundacji Abalon, która prowadzi konto na Instagramie poświęcone sytuacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.
WIĘCEJ..
ręka z nakłuciem i kroplą krwi, w drugiej ręce aparat do pomiaru cukru
Diabetyk w miejscu pracy - na co zwracać uwagę?
Cukrzyca nie wyklucza z rynku pracy. Jak wynika z najnowszego raportu „Barometr Polskiej Diabetologii”, niemal 65 proc. osób z cukrzycą jest aktywnych zawodowo. Niemniej aż 22 proc. cukrzyków przyznało, że diagnoza miała wpływ na ich życie zawodowe. – Cukrzyca to choroba trudna, ale nie wykluczająca. Przy odpowiednim wsparciu i zrozumieniu ze strony otoczenia osoby chore mogą osiągać swoje zawodowe cele i realizować się na różnych polach – komentuje Anna Przybylak, założycielka bloga BAJKcukrzycOWO, od wielu lat chorująca na cukrzycę typu 1. Jaka jest dziś pozycja diabetyka w świecie biznesu, w jakich zawodach może pracować cukrzyk i co należy mu się w miejscu pracy?
WIĘCEJ..