Zdrowie i rehabilitacja

Zdjęcie poglądowe. Dwie osoby, lekarka robi dziewczynie zastrzyk
Miejska profilaktyka – nowe i kontynuowane programy
Radni przyjęli dziś uchwały o rozpoczęciu nowych i kontynuacji prowadzonych już na terenie miasta programów profilaktycznych. Mieszkańcy i mieszkanki Warszawy w różnym wieku będą mogli skorzystać dzięki nim ze szczepień, diagnostyki czy warsztatów. To między innymi działania związane z depresją poporodową czy kleszczowym zapaleniem mózgu.
WIĘCEJ..
Dwie osoby patrzą w kierunku zachodzącego słońca
Sanatoria w Polsce – gdzie są zlokalizowane, jaki zakres usług oferują i jakie warunki pobytu? 
Sanatoria w Polsce stanowią istotny element systemu ochrony zdrowia i oferują kompleksową opiekę leczniczo-rehabilitacyjną w atrakcyjnych lokalizacjach. To właśnie tam wiele osób znajduje wsparcie w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Chcesz wiedzieć, jakie choroby można w nich leczyć? Jakie są warunki i sposoby finansowania pobytu? Wielu informacji na ten temat dostarcza raport dotyczący dostępności i warunków pobytu w sanatoriach w całej Polsce. 
WIĘCEJ..
Prawie normalne życie z hemofilią dzięki nowoczesnemu leczeniu
Rozmowa z panem Bogdanem Gajewskim, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe. Szczotki do zębów w kubeczku.
Dostępna Stomatologia dla Osób z Niepełnosprawnościami - nowy projekt Unii Europejskiej
Czy stomatologia dla osób z niepełnosprawnościami wciąż stanowi wyzwanie? Fundacja Avalon wierzy, że każdy zasługuje na zdrowy uśmiech bez barier. Dlatego z ogromną radością ogłasza partnerstwo w przełomowym projekcie "Dostępna stomatologia", finansowanym z Funduszy Europejskich.
WIĘCEJ..
Dwóch mężczyzn na maratonie biegu. Jeden z nich ma protezę nogi, idzie korzystając z kijów nordic walking.  Obydwoje mają koszulki Poland Business Run 2024
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Tylko w 2024 roku w Polsce przeprowadzono blisko 12 000 amputacji kończyn i aż dwa razy tyle zabiegów usunięcia piersi. Dla wszystkich tych osób amputacja jest bardzo trudnym doświadczeniem, które dezorientuje życie i zabiera poczucie bezpieczeństwa. Potrzebują protez, wózków, rehabilitacji oraz wsparcia psychologa, by móc wrócić do normalnego funkcjonowania. Pomaga im w tym Fundacja Poland Business Run z Krakowa, która organizuje największą charytatywną sztafetę biznesową w Polsce i zachęca, aby składać wnioski o pomoc finansową w 2025 roku.
WIĘCEJ..
Rekordowa liczba leków onkologicznych na listach refundacyjnych, a w tle problemy finansowe w NFZ
Wskaźnik Oncoindex, który mierzy dostępność do nowoczesnych terapii przeciwnowotworowych, osiągnął najwyższy poziom w swojej historii. Pacjenci zmagający się z rakiem mogą mieć szansę na lepszy niż kiedykolwiek dostęp do skutecznych leków finansowanych ze środków publicznych. Jednak problemy finansowe Narodowego Funduszu Zdrowia studzą ten entuzjazm.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Po lewej na górze napisane: Bitdefender. Global leader in cybersecurity. Następnie, czerwoną czcionką napisano: Ochrona na najwyższym poziomie! Bezpieczna bankowość, Ochrona przed oszustwami, anty-phishing. Po prawej wizerunek mężczyzny patrzącego w telefon komórkowy. Obok biały napis na czerwonym polu: Kup antywirus. bitdefender.pl.
Choroba Parkinsona – coraz więcej chorych, coraz pilniejsza potrzeba uruchomienia programu opieki kompleksowej
W Polsce z chorobą Parkinsona żyje prawie 100 tys. osób. Co roku diagnozę tę słyszy nawet 8 tys. – coraz młodszych – pacjentów. Organizacja diagnostyki i leczenia choroby Parkinsona w Polsce wymaga dużych zmian systemowych – mówią od kilku lat jednym głosem eksperci Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz przedstawiciele organizacji pacjentów. W leczeniu tej choroby konieczna jest współpraca wielu specjalistów – m.in. neurologa, psychiatry, psychologa, logopedy, dietetyka, urologa i rehabilitanta. Opieka nad pacjentami powinna być skoordynowana w wybranych centrach referencyjnych i obejmować wszystkie elementy terapii – leczenie farmakologiczne, leczenie chirurgiczne i wyspecjalizowaną rehabilitację – dostosowane do różnych etapów choroby. Dzisiejszy system jest niejasny, pacjenci gubią się w nim, a często wręcz rezygnują z leczenia. Niezbędna jest też rewizja planu finansowego NFZ w obszarze programów lekowych, tak aby zapewnić wszystkim pacjentom, spełniającym kryteria kwalifikacji do programu leczenia zaburzeń motorycznych w przebiegu choroby Parkinsona, gwarantowany im prawnie dostęp do tej terapii.
WIĘCEJ..
Plakat. Po prawej znajduje się kobieta, trzyma w dłoniach kartkę z napisem
Komunikacja to prawo, nie przywilej. Fundacja Jim apeluje o systemowe wsparcie dla osób ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi
WIĘCEJ..
Prof. Łukasz Okruszek, szczupły młody mężczyzna z białej koszuli i z zarostem.
Samotność przewlekła
Pod hasłem epidemia samotności internet sugeruje alarmistyczne artykuły: „Epidemia samotności zabija”, „najgroźniejsza epidemia współczesności”, „Eksperci biją na alarm”. Ile wspólnego ten fatalizm ma z rzeczywistością – wyjaśnia prof. Łukasz Okruszek, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
WIĘCEJ..
Joanna Jurek, szczupła kobieta ubrana w czarną sukienkę.
Od nanocząstek do postbiotyków
Jako nastolatka pracowała z sukcesami nad wykorzystaniem nanotechnologii w optymalizacji leczenia raka. Dziś chce pomagać Polakom w dostosowywaniu nawyków żywieniowych do poprawy zdrowia i zwiększenia witalności na co dzień.
WIĘCEJ..
Na grafice jest logo kampanii,loga patronow a takze zdjęcie kobiety i dziecka, które razem wykonują dłońmi gest przedstawiający serce. Na twfice jest też historia Moniki, pacjentki z ALS, której historia jest opisana w artykulwe zilustowanym tą grafiką.
Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt, pewnie kilkadziesiąt. W końcu, gdy usłyszałam, że to ALS, ręce trzęsły mi się tak bardzo, że nie mogłam wybrać numeru telefonu męża. Myślałam, że dostałam wyrok. – wspomina Monika. Bała się utraty sprawności ruchowej i możliwości mówienia, przełykania i oddychania. Na szczęście życie przyniosło inne, pozytywne rozwiązanie.
WIĘCEJ..
Wsparcie medycyny
Tegoroczne największe targi technologii CES były przełomowe pod kątem technologii z zakresu zdrowia. Od domowych testów hormonalnych, przez maty oceniające jakość snu i treningu, aż po lustereczko, które powie przecie, w jakim stanie zdrowia jesteś.
WIĘCEJ..