Zdrowie i rehabilitacja

2025-04-14

Dostępna Stomatologia dla Osób z Niepełnosprawnościami - nowy projekt Unii Europejskiej

zdjęcie poglądowe. Szczotki do zębów w kubeczku.

Czy stomatologia dla osób z niepełnosprawnościami wciąż stanowi wyzwanie? Fundacja Avalon wierzy, że każdy zasługuje na zdrowy uśmiech bez barier. Dlatego z ogromną radością ogłasza partnerstwo w przełomowym projekcie "Dostępna stomatologia", finansowanym z Funduszy Europejskich.

Projekt realizowany jest przez Fundację Avalon, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.

Standardy dostępności gabinetów stomatologicznych

W ramach projektu opracowane zostaną kompleksowe standardy dostępności. Projekt skupi się na poprawie trzech aspektów: dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej. Powstanie też standard opieki medycznej- stomatologicznej, pacjenta ze szczególnymi potrzebami.

Opracowanie standardu zostanie poprzedzone badaniem społecznym wśród kadry gabinetów stomatologicznych, co pozwoli ekspertom pozyskać aktualną informację na temat stanu dostępności gabinetów stomatologicznych.

Projekt grantowy i szkoleniowy

Celem projektu jest to, aby stomatologia dla osób z niepełnosprawnościami stała się standardem, a nie wyjątkiem. Dzięki programowi grantowemu gabinety stomatologiczne będą mogły dostosować infrastrukturę do potrzeb pacjentów, zakupić specjalistyczny sprzęt i udogodnienia oraz otrzymać wsparcie w promocji dostępnych usług.

Zadbamy również o rozszerzenie kompetencji pracowników gabinetów stomatologicznych. Zorganizują szkolenia dla lekarzy dentystów i studentów stomatologii. Podczas nich uczestnicy dowiedzą się, jak dostosować komunikacje do potrzeb pacjentów z niepełnosprawnościami.

Wsparcie grantowe skierowane będzie do podmiotów, które:

  • działają w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, placówek niepublicznych, dużych specjalistycznych klinik przy uczelniach medycznych, jak i mniejszych gabinetów, które realizują świadczenia stomatologiczne finansowane przez NFZ, na dzień ubiegania się o grant;
  • nie kwalifikują się jako odbiorca pomocy publicznej (ale możliwe jest udzielenie wsparcia podmiotom w ramach pomocy de minimis);
  • nie zostały wykluczone z otrzymania dofinansowania;
  • nie są podmiotami zależnymi lub kontrolowanymi przez jednostkę samorządu terytorialnego, w której obowiązują ustanowione przez organy tej JST dyskryminujące akty prawa miejscowego.

Projekt „Dostępna stomatologia” realizowany jest w ramach priorytetu 03 Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami, działanie 03.03 Systemowa poprawa dostępności, Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

Instytucją Zarządzającą projektem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Choroba Parkinsona – coraz więcej chorych, coraz pilniejsza potrzeba uruchomienia programu opieki kompleksowej
W Polsce z chorobą Parkinsona żyje prawie 100 tys. osób. Co roku diagnozę tę słyszy nawet 8 tys. – coraz młodszych – pacjentów. Organizacja diagnostyki i leczenia choroby Parkinsona w Polsce wymaga dużych zmian systemowych – mówią od kilku lat jednym głosem eksperci Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz przedstawiciele organizacji pacjentów. W leczeniu tej choroby konieczna jest współpraca wielu specjalistów – m.in. neurologa, psychiatry, psychologa, logopedy, dietetyka, urologa i rehabilitanta. Opieka nad pacjentami powinna być skoordynowana w wybranych centrach referencyjnych i obejmować wszystkie elementy terapii – leczenie farmakologiczne, leczenie chirurgiczne i wyspecjalizowaną rehabilitację – dostosowane do różnych etapów choroby. Dzisiejszy system jest niejasny, pacjenci gubią się w nim, a często wręcz rezygnują z leczenia. Niezbędna jest też rewizja planu finansowego NFZ w obszarze programów lekowych, tak aby zapewnić wszystkim pacjentom, spełniającym kryteria kwalifikacji do programu leczenia zaburzeń motorycznych w przebiegu choroby Parkinsona, gwarantowany im prawnie dostęp do tej terapii.
WIĘCEJ..
Dwie osoby patrzą w kierunku zachodzącego słońca
Sanatoria w Polsce – gdzie są zlokalizowane, jaki zakres usług oferują i jakie warunki pobytu? 
Sanatoria w Polsce stanowią istotny element systemu ochrony zdrowia i oferują kompleksową opiekę leczniczo-rehabilitacyjną w atrakcyjnych lokalizacjach. To właśnie tam wiele osób znajduje wsparcie w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Chcesz wiedzieć, jakie choroby można w nich leczyć? Jakie są warunki i sposoby finansowania pobytu? Wielu informacji na ten temat dostarcza raport dotyczący dostępności i warunków pobytu w sanatoriach w całej Polsce. 
WIĘCEJ..
Dwóch mężczyzn na maratonie biegu. Jeden z nich ma protezę nogi, idzie korzystając z kijów nordic walking.  Obydwoje mają koszulki Poland Business Run 2024
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Tylko w 2024 roku w Polsce przeprowadzono blisko 12 000 amputacji kończyn i aż dwa razy tyle zabiegów usunięcia piersi. Dla wszystkich tych osób amputacja jest bardzo trudnym doświadczeniem, które dezorientuje życie i zabiera poczucie bezpieczeństwa. Potrzebują protez, wózków, rehabilitacji oraz wsparcia psychologa, by móc wrócić do normalnego funkcjonowania. Pomaga im w tym Fundacja Poland Business Run z Krakowa, która organizuje największą charytatywną sztafetę biznesową w Polsce i zachęca, aby składać wnioski o pomoc finansową w 2025 roku.
WIĘCEJ..

Nasi Partnerzy