Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zmiana prawa. Więcej osób otrzyma kartę parkingową

14.05.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
symbol osoby na wózku biały na niebieskim tle, miejsce parkingowe

Od 1 kwietnia 2020 r. uprawnienie do posiadania karty parkingowej może być przyznane także osobom ze stopniem umiarkowanym, które mają choroby układu oddechowego i krążenia, czyli symbol niepełnosprawności 07-S. Oczywiście pod warunkiem, że komisja orzekająca stwierdzi także znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Nowy przepis został wprowadzony ustawą z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568). Do tej pory przy stopniu umiarkowanym prawo do posiadania karty parkingowej miały tylko osoby, które w orzeczeniach miały symbole 04-O, 05-R lub 10-N. Do tych symboli w Ustawie o rehabilitacji dopisano obecnie 07-S, czyli choroby układu oddechowego i krążenia.

- Już dawno ze środowiska orzeczniczego płynęły wnioski do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, by osoby z tymi schorzeniami mogły mieć uprawnienie do karty parkingowej. Nie łączyłabym tej zmiany z sytuacją związaną z COVID-19. Bo jeśli ktoś nawet przechoruje koronawirusa, to jest kwestia kilku tygodni, i raczej nie będzie składał wniosku o orzeczenie i kartę – mówi Małgorzata Rajczyk, szefowa Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (PZON) w Opolu.

Podkreśla, że symbol 07-S dotyczy np. osób po przeszczepie serca, czyli poważnej operacji kardiologicznej, które nie kwalifikują się do stopnia znacznego, ale jednak mają duży problem z chodzeniem. Innym przykładem są osoby z miażdżycą, gdy czasem bez bólu można przejść zaledwie 50 metrów.

- Samo posiadanie symbolu 07-S w orzeczeniu nie gwarantuje otrzymania uprawnienia do karty parkingowej – zwraca uwagę Marzenna Perkowska, dyrektor Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Poznaniu. – Musi być przede wszystkim u takiej osoby znacznie ograniczona możliwość samodzielnego poruszania się.

Ile osób otrzyma kartę parkingową?

Jak podkreśla Olga Gulec z Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Katowicach, nowe uprawnienie dla osób z symbolem 07-S zostało na stałe wpisane w ustawę i jest już obowiązujące.

- Symbol 07-S dodano do trzech poprzednich, które dawały uprawnienie do karty, czyli 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroba neurologiczna) – mówi.

Od 1 kwietnia w Opolu i Poznaniu wydano już kartę parkingową kilku osobom, które spełniają warunki i mają w orzeczeniu symbol 07-S.

- Być może ok. 10 proc. osób z umiarkowanym stopniem z symbolem 07-S będzie mogło otrzymać uprawnienie do karty parkingowej – szacuje Małgorzata Rajczyk.

W opinii Marzenny Perkowskiej to nowe uprawnienie nie spowoduje lawinowego wzrostu liczby wydawanych kart parkingowych.

Kiedy wróci orzekanie bezpośrednie?

Zwłaszcza że na razie Zespoły nadal orzekają zaocznie, kiedy pozwala na to dokumentacja. Nie wiadomo jeszcze, kiedy warunki pozwolą na powrót do orzekania bezpośredniego.

- Myślę, że do końca maja, a może i czerwca będziemy nadal orzekać jak w tej chwili. Podlegamy wojewodom i czekamy na odgórne decyzje w tej sprawie – mówi Małgorzata Rajczyk.

Jak zaznacza Marzenna Perkowska, w tej chwili powrót do orzekania bezpośredniego mógłby być jeszcze ryzykowny dla klientów.

- Przychodzą klienci z różnymi, często ciężkimi schorzeniami – podkreśla. – Nie jesteśmy placówkami medycznymi, w których jest możliwość stworzenia bardziej indywidualnych zasad oczekiwania na swoją kolej, nie jesteśmy także zaopatrywani w środki ochrony.

 

Komentarz

  • Pani Marzenna Perkowska się myli
    orzeszek
    17.05.2020, 12:28
    Ilość wydanych kart wzrośnie i to bardzo, bo brak jasnych kryteriów ( np. % EF ) większość rodzin osób starszych będzie ubiegoać się o karty na "babcię" Rodziny doskonale wiedzą, że policja, SM nie sprawdza tożsamości właściciela. Wniosek lekarza "leżąca, korzystająca z pampersa, ciężki zespół otępienny" wniosek wypełniony przez syna lub wnuczka "karta parkingowa" Gdzie ? Wizyty lekarza w domu, do szpitala karetką - uzasadnić ! Wczoraj pod marketem czekałam na żonę w samochodzie. 7 samochodów na miejscach oznaczonych ! Ani jeden kierujący ( pasażer ) bez istotnych problemów w poruszaniu się, bez kul, lasek, chodzików. Większość młodzi dwie sitki w rękach. Pani Marzenna powinna wiedzieć, że zaden zespół nie ma statystyk ile jaki orzecznik "wydał" kart.na sto orzeczeń jeden wydaje 5 -10, drugi jest "empatyczny" i wydaje 40 -60.Cierpią na rym osoby naprawdę niepełnosprawne

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas