Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bonifikata dla niepełnosprawnego posiadacza spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

30.06.2020
Autor: L.

Czy przy umiarkowanej niepełnosprawności mogę skorzystać z bonifikaty 99% przy przekształceniu, jeżeli prawo użytkowania gruntu pod moim blokiem przysługiwało spółdzielni mieszkaniowej. Mam założoną księgę wieczystą tylko na mieszkanie i nie jest to lokal wyodrębniony.

Szanowna Pani,

z bonifikaty 99% mogą skorzystać właściciele domów i mieszkań wskazani w ustawie przekształceniowej – pod warunkiem, że wykorzystują nieruchomość wyłącznie do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Są to m.in. osoby z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Co ważne, wymienione osoby uprawnione muszą jednocześnie być właścicielami domów lub mieszkań położonych na gruntach, które objęło przekształcenie we własność. Oznacza to, że ze specjalnej bonifikaty nie skorzystają posiadacze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, nawet jeśli spełniają pozostałe warunki. Z bonifikaty 99% obecnie nie może Pani więc skorzystać z uwagi na fakt, że nie jest Pani właścicielem mieszkania, a posiada Pani jedynie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Jeżeli przynajmniej jedno mieszkanie w budynku spółdzielczym miało wyodrębnioną własność, to automatycznie cały budynek podlegał nowej ustawie przekształceniowej. W przeciwnym razie bonifikata (zapewne niższa niż 99%) przysługuje w tym wypadku spółdzielni, która pełni rolę właściciela dla lokali nie wykupionych. Osoby posiadające spółdzielcze lokatorskie lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie uiszczają opłaty przekształceniowej. Robi to, w stosunku do lokali nie objętych odrębną własnością, spółdzielnia mieszkaniowa. Dopiero po przekształceniu prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu, nabywca będzie zobowiązany do samodzielnego opłacania należności.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów Dz.U.2020.139 t.j z późn.zm.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas