PFRON pomoże poszkodowanym
01.07.2020
W celu złagodzenia skutków ostatnich nawałnic, PFRON przygotowuje program wsparcia dla osób poszkodowanych w ich wyniku. Podobne działania prowadzi także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodowie, którzy lokalnie uruchamiają pomoc polegającą m.in. na wypłacie szybkich zasiłków dla usunięcia skutków podtopień czy przejścia trąby powietrznej.
Pomoc PFRON trafi do osób niepełnosprawnych z kilkunastu powiatów, które najbardziej ucierpiały w wyniku ostatnich nawałnic.Trudna sytuacja panuje m.in. na Podkarpaciu, Śląsku, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie.
- Na bieżąco monitorujemy sytuację i kontaktujemy się z samorządami – to one będą realizatorem programu mającego pomóc osobom niepełnosprawnym, które ucierpiały wskutek żywiołu – mówi Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON.
Wsparcie realizowane będzie w ramach Modułów I i II programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. Program zakłada wypłatę świadczeń na rehabilitację społeczną w wysokości 2.000 zł oraz jednorazowych świadczeń stanowiących rekompensatę poniesionych strat czy pokrycie kosztów przeprowadzenia naprawy sprzętu (urządzenia, środka pomocniczego lub przedmiotu ortopedycznego), którego zakup był dofinansowany ze środków PFRON – w tym w ramach programów Rady Nadzorczej PFRON (niezależnie od daty przyznania pomocy ze środków Funduszu). W ramach tego programu (Moduły III i IV) realizowane jest obecnie także wsparcie dla osób niepełnosprawnych dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa.
Osoby niepełnosprawne, poszkodowane w wyniku żywiołu, będą mogły uzyskać pomoc w ramach programu w sytuacji kiedy samorząd powiatowy, na terenie którego wystąpił żywioł, przystąpi do jego realizacji. Wówczas samorząd wyznaczy jednostkę organizacyjną do realizacji programu – na ogół jest to Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Jednostka ta będzie dysponować formularzami wniosków, rozpatrywać złożone wnioski i podejmować decyzje w sprawie udzielenia pomocy.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz