Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Koronawirus. Odwiedziny w DPS-ach znów możliwe?

07.07.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
starsza kobieta i mężczyzna całują się w policzek na powitanie za nimi biała brama
Z początkiem lipca wojewoda wielkopolski wydał polecenie prezydentom, burmistrzom, wójtom i starostom, aby wspólnie z dyrektorami domów pomocy społecznej organizowali odwiedziny mieszkańców domów pomocy społecznej z bezwzględnym przestrzeganiem zasad reżimu sanitarnego. 
 
 
Pod naszym artykułem pojawiło się wiele komentarzy. Tak pisze w jednym z nich Czytelniczka „Ala”: „Jestem przerażona sytuacją w DPS, ludzie zamknięci, bez odwiedzin, przepustek, wyjść. Zostali zapomnieni przez państwo. Należy podkreślić, że w DPS nie mieszkają tylko osoby starsze, mieszkają w różnym wieku. Jak wytłumaczyć osobie intelektualnie niepełnosprawnej obecną sytuację. Do tej pory miała regularne odwiedziny, wyjazdy na przepustki nagle to się skończyło. Stan zdrowia się pogarsza nie tylko psychiczny, również somatyczny. Wkrada się tęsknota, wycofanie, człowiek gaśnie, a może o to chodzi? Gdzie sens i logika, aby DPS były zamknięte? Przecież personel korzysta z dobrodziejstw wszystkich poluzowań. Nie tędy droga, mieszkaniec z DPS na przepustce nie będzie leciał samolotem, nie pójdzie do kina, baru, ten czas wykorzysta z rodziną. Jeżeli tak chronione są DPS, to pytam dlaczego można przyjmować nowych mieszkańców, dlaczego personel idzie do domu? Dzwoniłam do różnych instytucji nikt nie umiał mi pomóc, gdzie w tej sytuacji jest krajowy mechanizm prewencji gdzie łamane są prawa osób niepełnosprawnych, bezbronnych”.
 
Inna Czytelniczka „Ela”: „Czekam na to z niecierpliwością. Trwa to już zbyt długo a ja bardzo potrzebuję kontaktu z bliską mi osobą”. Jeszcze inny głos: „Popieram panią całkowicie i jestem strasznie przerażona tą sytuacją w dps-ie z powodu braku odwiedzin tym bardziej, że wszystko wkoło już się otworzyło na świat. Bardzo ubolewam, że nie mogę zabrać mojej kochanej siostry do domu na jakiś czas. To jest niesprawiedliwe”. 
 
Wojewoda wielkopolski w swoim poleceniu z 3 lipca br. poleca nie tylko organizację odwiedzin w DPS od 6 lipca 2020 r. do odwołania, ale także organizację opuszczania terenu domu pomocy społecznej przez mieszkańców pod warunkiem zaopatrzenia w środki ochrony osobistej i bezwzględnego przestrzegania zasad reżimu sanitarnego. Prosi także o umożliwienie urlopu dla mieszkańców DPS-ów pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • DPS czy GETTO
    Mieszkaniec
    08.07.2020, 00:00
    Czwarty miesiąc bez wyroku izolacji od rodzin i społeczeństwa bo jesteśmy najsłabsi chorzy najbardziej narażeni takie tłumaczenie Pytam dlaczego tylko tak dba sie o mieszkańców DPS dlaczego rząd nie wyłapie wszystkich chorych starych niepełnosprawnych i nie izoluje ich tak samo nie zależy im na nich Od maja działają dzienne domy terapie zajęciowe pracownicy korzystają ze zniesionych obostrzeń a mieszkaniec nadal zamknięty w domach ograniczenia w rehabilitacji terapii zajęciowej nawet spożywanie posiłków w grupach lub w pokojach Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie więźniów że mają ograniczone widzenia a w sprawie DPS wystosował zapytanie Działania podjęte w domach pomocy społecznej oraz placówkach całodobowej opieki To na tyle w sprawie mieszkańców dps ze strony rzecznika Zamiast powolnej śmierci w izolacji dajcie nam wybór natychmiastowej eutanazji
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy w Kościele katolickim osoba z niepełnosprawnością powinna mieć możliwość zostać księdzem lub zakonnikiem/zakonnicą?

Biuletyn

Wspierają nas