Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne a koronawirus

13.08.2020
Autor: P.

Jestem opiekunem osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. 30 czerwca skończyło się orzeczenie. Został automatycznie przedłużony zasiłek opiekuńczy, jednak nie dostaję już świadczenia pielęgnacyjnego. Dokumenty na kontynuację orzeczenia złożone, ale nie ma żadnej informacji odnośnie zwołania zespołu do orzekania o niepełnosprawności. Zostaliśmy bez środków do życia. Proszę o informację czy można coś zrobić, bo może nie wiemy, a wszedł jakiś przepis.

Szanowny Panie,

Zalecam jak najszybszy kontakt telefoniczny lub mailowy z właściwym w sprawie orzeczenia i świadczenia pielęgnacyjnego organem (wg. Pana miejsca zamieszkania) i monitorowanie swojej sprawy. Nie jest mi dokładnie znana Pana sytuacja, więc zalecam – jak wspomniałem już powyżej – jak  najszybszy kontakt z organem, i zasięgnięcie informacji w swojej indywidualnej sprawie, dlaczego świadczenie zostało wstrzymane (nie jest wypłacane).

Z uwagi na przepisy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, jeżeli  ważność orzeczenia o niepełnosprawności wydanego na czas określony, upływa po wejściu w życie ustawy to zachowuje ono ważność przez 60 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii (nie dłużej jednak niż do dnia wydania nowego orzeczenia). W związku z powyższym wypłaty świadczeń związanych z orzeczeniem o niepełnosprawności zostały przedłużone i co do zasady będą trwały przez 60 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Przedłużenie z mocy prawa orzeczeń o niepełnosprawności oznacza również obowiązek odpowiedniego przedłużenia przez gminne organy, realizujące odpowiednio zadania z zakresu ustawy świadczeniach rodzinnych, prawa do świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności.

Przedłużenie to powinno nastąpić z urzędu (bez konieczności składania kolejnego wniosku) i dotyczyć będzie świadczeń pielęgnacyjnych, zasiłków pielęgnacyjnych, specjalnych zasiłków opiekuńczych, zasiłków dla opiekunów, a także w niektórych przypadkach świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

           

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas