Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta socjalna w ZUS

05.10.2020
Autor: B.

Proszę o poinformowanie mnie jakie dokumenty są potrzebne do przedstawienia ich w celu uzyskania renty socjalnej z tytułu choroby psychicznej. Szczególnie proszę podać mi informację, jak długo ważna jest opinia psychologiczna.

Szanowna Pani,

zgodnie z §  2. 3. Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy do wniosku dołącza się m.in. dokumentację obejmującą zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie, wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku, dokumentację medyczną i rentową oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia.

§  4. 1. w/w rozporządzenia - Lekarz orzecznik wydaje orzeczenie na podstawie dokumentacji dołączonej do wniosku oraz po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie.

Lekarz orzecznik może wydać orzeczenie również bez bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby, w stosunku do której ma być ono wydane, jeżeli dokumentacja dołączona do wniosku jest wystarczająca do wydania orzeczenia.

Lekarz orzecznik może, przed wydaniem orzeczenia, uzupełnić dokumentację dołączoną do wniosku, w szczególności o opinie lekarza konsultanta lub psychologa albo o wyniki badań dodatkowych lub obserwacji szpitalnej.

Lekarz konsultant i psycholog wydają opinie na podstawie bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie, oraz analizy dokumentacji medycznej i zawodowej.

Warto pamiętać, iż z dokumentacji w szczególności medycznej powinno wynikać spełnia Pani warunki do otrzymania renty socjalnej.

Zgodnie z art. 4 ustawy o rencie socjalnej:

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

  1. przed ukończeniem 18. roku życia;
  2. w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia;
  3. w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Warto skonsultować się z doradcami ZUS, aby uzyskać pełne informacje na temat procedury uzyskania renty socjalnej.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas