Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pojawił się plakat i termin tegorocznego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja!

11.08.2020
Autor: inf. pras.
fragment plakatu: rozwiane włosy dziewczyny, która przekręca głowę w bok. na jej twarzy przez fotomontaż znajduje się kamera ze statywem

17. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja odbędzie się w dn. 3-7 listopada 2020 roku. Organizatorzy zaprezentowali plakat do tegorocznej edycji wydarzenia, autorstwa Grzegorza Otulakowskiego.

Grzegorz Otulakowski jest koszalinianinem, absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, studiował też na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby PWSSP w Poznaniu. Czwarty rok współpracuje z EFF Integracja Ty i Ja.

Plakat – jak podkreśla – to dla niego fantastyczna forma wypowiedzi artystycznej, ponieważ jest nieoczywisty:

- Plakat musi mieć drugie dno, zawierać w sobie jakąś zagadkę. To trochę rebus. Mamy trzy sekundy na jego odbiór i te trzy sekundy muszą zostać nam w głowie – mówi artysta.

Dla Grzegorza Otulakowskiego ważne jest liternictwo, którego nauczył się w koszalińskim liceum plastycznym. Cechą charakterystyczną jego plakatów festiwalowych jest litera „c” w słowie „integracja” w formie powszechnie znanego symbolu osoby z niepełnosprawności, na na wózku.

Zaprojektowanie plakatu festiwalu Integracja Ty i Ja było dla Grzegorza Otulakowskiego sporym wyzwaniem. Jak mówi, chciał wyrazić przede wszystkim emocje wiążące się z niepełnosprawnością. Zastanawiał się, jakie uczucie odezwałyby się w nim, gdyby ją nabył. Ruch głowy rudowłosej dziewczyny na plakacie wyraża jej silne emocje, a my patrzymy na postać poprzez oko filmowej kamery i wyobrażamy sobie, co czuje. Plakat jest jak film: każdy odbiera go inaczej, każdy rozumie po swojemu.

plakat: rozwiane włosy dziewczyny, która przekręca głowę w bok. na jej twarzy przez fotomontaż znajduje się kamera ze statywem

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas