Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Równi w obliczu gór

17.02.2005

Każdemu jego Everest - tytuł książki Mirosława Falco Dąsala to inspiracja wszystkich tworzących Czarodziejską Górę, magiczne miejsce położone na skaju Rudawskiego Parku Krajobrazowego, w malowniczej wsi Mniszków - otoczonej górami, łąkami i lasem, do której prowadzi tylko jedna i to bardzo wąska droga.

Czarodziejska góra w pobliżu Karkonoszy to miejsce, gdzie każdy bez względu na niepełnosprawność, kondycję fizyczną czy problemy duchowe może wejść na swój Everest. Może mieć swoją górę, swój szczyt i sukces - zwyciężyć strach, zbudować wiarę w siebie, pokonać oporne ciało. To miejsce, gdzie wspólnie czas spędzają zdrowi, dorośli i młodzież, niepełnosprawni i zmęczeni codziennością. Góry uczą tu partnerstwa, przyjaźni i zaufania. Pomagają pokonać słabości i odzyskać wiarę w siebie.

Od lat uczestniczymy w organizowaniu wypraw górskich, obozów wspinaczkowych i szkoleń dla entuzjastów wspinaczki skalnej. Organizujemy obozy dla młodzieży z rozmaitymi problemami i niepełnosprawnej. Szczególnie te ostatnie dają nam satysfakcję. Wiele razy widzieliśmy, jak niepełnosprawni zmieniają się w górach, jak wspinaczka daje im wyjątkową moc, samo spełnienie i radość - taką prawdziwą, do końca. Wspinaczki z nimi pozostawiają na długo refleksję i pozwalają spojrzeć inaczej na inność. Okazuje się bowiem, że w obliczu gór jesteśmy równi.

Uczestnicy naszych obozów tak samo jak zdrowi ludzie przeżywają emocje związane z wysokością, z pokonywanie trudności, z kontaktem ze skałą czy ekspozycją na wysokości.

Zdobędziemy Śnieżkę

Tegoroczne obozy wspinaczkowe po raz pierwszy organizowaliśmy na terenie Rudowskiego Parku Krajobrazowego i w Karkonoszach, gdzie tworzymy Centrum Aktywnej Edukacji i Rehabilitacji Górskiej. Tutejsze skały to wspaniałe granitowe ostańce rozsiane malowniczo po górach. Specyfiką tego miejsca jest sieć asfaltowych ścieżek, które przebiegają w bezpośrednim sąsiedztwie skał i stanowią dogodny dojazd nawet dla osób z problemami w poruszaniu się. Uczestnikami obozów były dzieci i młodzież niepełnosprawna.

Dla niektórych to pierwsze spotkanie z górskim krajobrazem, dla innych - kolejne obozy wspinaczkowe, choć po raz pierwszy w granitowych skałach Rudaw Janowickich. Nowicjusze byli łagodnie wprowadzeni w arkana wspinaczki poprzez zabawę i stopniowanie trudności. Pod koniec obozu stawali się już wytrawnymi alpinistami. Ponadto doskonale poznali okolice, zaliczyli samodzielnie wiele wspinaczek a także skorzystali z nauki jazdy konnej.
Na naszych obozach można dowiedzieć się wiele o górach, o ich żywiole, o tym, jak bezpiecznie się poruszać i jak góry zrozumieć. Można poznać podstawy wspinaczki i przeżyć wielką przygodę.


Zbyszek Jankowski z Fundacji Synapsis pokonuje ścianę w Górach Sokolich. Jest to samodzielna wspinaczka, a instruktor jedynie asekuruje Zbyszka.

Uczestnicy obozów z Fundacji Synapis z Warszawy to w większości weterani licznych obozów wspinaczkowych, zaprawieni w górskim rzemiośle. Dzieci i młodzież autystyczna o zróżnicowanym stopniu niepełnosprawności i z problemami w komunikacji nie są najłatwiejszymi partnerami do wspinaczkowych eskapad. Jednak każdy kolejny obóz pokazuje, jak przełamują swoje obawy, jak adaptują się do nowych formacji skalnych, jak wspaniale rozwijają umiejętności wspinania i z roku na rok czynią postępy.

Wspinaliśmy się na skałach o znacznej trudności, przechodziliśmy po linowych mostach nad przepaścią i zjeżdżaliśmy na tyrolkach. Była oczywiście wycieczka w Karkonosze, a w przyszłym roku, gdy obozy będą dłuższe, zdobędziemy Śnieżkę.

Magiczne miejsce

Wcześniej organizowaliśmy już obozy wspinaczkowe w białych skałach wśród łąk i ruin zamków na Szlaku Orlich Gniazd w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Atmosfera wspinania bywała przednia, ale czegoś nam tam brakowało. Bliskości prawdziwych gór i ciszy.

Lokalizacja skał w sąsiedztwie aglomeracji jest wielkim błogosławieństwem, bo jest do nich blisko, ale to też przekleństwo. Zawsze pełno tam ludzi i samochodów. Mniszków jest inny i dlatego tutaj postanowiliśmy budować Czarodziejską Górę. Zwiedzaliśmy tereny, chodziliśmy po górach i nie mogliśmy nasycić się widokami - rozsianymi dookoła skałami, spokojem i ciszą. Mniszków oczarował nas i postanowiliśmy tutaj pozostać. Przygnała nas potrzeba spokoju i wyciszenia.

Po paru latach doświadczeń nabieramy przekonania, że piękny i ekstremalny alpinizm oraz turystyka górska mogą być adresowane do osób niepełnosprawnych. Oczywiście trzeba przygotować odpowiednio teren i zadbać o bezpieczeństwo, ale to są bariery, z którymi walczy się nie tylko w górach, ale na co dzień w miastach, szkołach czy instytucjach publicznych.

We współpracy z wieloma organizacjami z Polski, gminą Janowice Wielkie i Nadleśnictwem Śnieżka tworzymy wyjątkowe miejsce, w którym wspólnie będziemy pokonywać trudności, gdzie każdy będzie mógł zdobyć swój Everest i wracać, by przeżyć kolejną przygodę.

Wejdź na naszą górę!

Wszystkich zainteresowanych obozami wspinaczkowymi albo też współpracą przy budowaniu Czarodziejskiej Góry prosimy o kontakt:
www.czarodziejskagora.org.pl
e-mail: fundacja@czarodziejskagora.org.pl

Tekst: Robert Kaźmierski
Zdjęcia: Ewa Konczał

Integracja 1 (70) styczeń - luty 2005

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas