Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mogę ubiegać się o rentę lub inną pomoc?

23.02.2021
Autor: A.

Na studiach wypadek, trepanacja czaszki, epilepsja, paraliż lewostronny. Jestem bezdomny, czy należy mi się renta lub jakieś świadczenie, że nikt nie chce zatrudnić, mam silną depresję.

Szanowny Panie,

z listu Pana wynika, że być może mógłby się Pan ubiegać o rentę socjalną. Ustawa o rencie socjalnej określa, że renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

  • przed ukończeniem 18 roku życia,
  • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia,
  • w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Nie pisze Pan, czy posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Jeśli nie, to właśnie od jego uzyskania należy zacząć, w miejscu gdzie Pan przebywa. W tym celu należy zgłosić się powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (lub ośrodka pomocy społecznej, lub powiatowego centrum pomocy rodzinie) i pobrać formularze (wniosku i zaświadczenia lekarskiego). W okresie pandemii najlepiej zapewne ściągnąć formularze ze stron internetowych tych placówek. Następnie należy skompletować dokumentację (wypełnić wniosek, uzyskać wpisy lekarza rejonowego i lekarzy specjalistów, którzy prowadzą leczenie lub załączyć kopie posiadanej dokumentacji; kompletny wniosek wraz z załącznikami (dokumentami dotyczącymi stanu zdrowia lub/i stopnia niezdolności do pracy) złożyć w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności (lub w ośrodku pomocy społecznej, powiatowym centrum pomocy rodzinie) zachowując sobie kopię dokumentacji.

Jeśli stał się Pan osobą niepełnosprawną na studiach, to mógłby Pan ubiegać się o rentę socjalną i świadczenie uzupełniające (tzw. 500+ dla niepełnosprawnych).

Jeśli okaże się, że renta socjalna Panu nie przysługuje, to być może będzie Pan mógł (po spełnieniu kryteriów) ubiegać się o zasiłek stały i świadczenie uzupełniające.

 Zasiłek stały przysługuje:

  • pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej
  • pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Z pomocy społecznej może Pan ubiegać się o zasiłek okresowy, celowy.

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej każda gmina jest zobowiązana zapewnić schronienie, posiłek i niezbędne ubranie osobie potrzebującej. Osoba bezdomna może zostać objęta indywidualnym programem wychodzenia z bezdomności, który powinien uwzględniać jej sytuację oraz zapewniać szczególne wspieranie osoby aktywnie uczestniczącej w wychodzeniu z bezdomności. Osoba bezdomna objęta programem wychodzenia z bezdomności korzysta ze świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego na zasadach określonych w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Przy okazji, jeśli chodzi o zatrudnienie - dobrym argumentem w rozmowie z potencjalnym pracodawcą może być ten, że pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników z epilepsją, mogą uzyskać najwyższe dofinansowania do ich wynagrodzeń, zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej.

W razie problemów może Pan skorzystać z darmowej porady prawnej.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas