Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odwołanie do sądu a świadczenie pielęgnacyjne

Autor: N.

We wrześniu skończyło nam się stare orzeczenie o niepełnosprawność. Złożyłam wniosek o nowe orzeczenie, ale niestety w nowym orzeczeniu w punkcie 7 lekarze orzecznicy stwierdzili, że dziecko w wieku wtedy 21 miesięcy może samo egzystować, co za tym idzie, nie należy mi się już świadczenie pielęgnacyjne. Po reportażu w telewizji dowiedziałam się, że mogę składać wniosek na stare orzeczenie i odwołanie się od orzeczenia. Też tak zrobiłam, odwołałam się i podtrzymali decyzję więc złożyłam kolejne odwołanie do wojewódzkiej i po miesiącu ponownie podtrzymują, że dziecko może samo egzystować. Zostaje mi złożenie wniosku do sądu. Czy na podstawie, że nadal nie mamy w mocy orzeczenia mogę nadal pobierać zasiłek pielęgnacyjny, i co dalej, jak jednak sąd też zdecyduje, że dziecko może samo egzystować. Dziecko choruje na wrodzoną astmę oskrzelową i w opini lekarza, który nas prowadzi, nie powinni tego punktu zmieniać. Jak mam dalej postąpić, i czy są jakieś specjalne zaświadczenia i wnioski, żeby wygrać?

Szanowna Pani,

na podstawie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 568) przedłużeniu uległa ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wydawanych przez powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

Orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony, którego ważność:

  • upływa po dniu 8 marca 2020 roku, zachowuje ważność do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Przydatne w tej sprawie wyjaśnienia znajdzie Pani pod linkiem: Pełnomocnik Rządu: podczas pandemii nie musisz występować o nowe orzeczenie, by otrzymywać świadczenia i zasiłki - niepelnosprawni.pl

Powyższa regulacja przedłuża ważność orzeczeń, o ile nie nastąpiło wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Niepotrzebnie więc złożyła Pani wniosek o nowe orzeczenie, bo w ten sposób znalazła się Pani w trudnej sytuacji - mogąc korzystać nadal z dotychczasowego orzeczenia wystąpiła Pani o nowe, a te z kolei okazało się niekorzystne. Niestety, oznacza to, że dopóki sprawa nie zostanie rozstrzygnięta, brak jest możliwości pobierania świadczenia. Może Pani oprócz odwołania do sądu w związku z pkt.7, złożyć odwołanie od decyzji MOPS, nieprzyznającej świadczenia pielęgnacyjnego, powołując się na nieprecyzyjność art. 15h. Trudno stwierdzić jednoznacznie czy będzie ono skuteczne. Doradzałabym kontakt z prawnikiem np. w ramach bezpłatnych porad prawnych, obecnie w okresie epidemii, zapewne udzielane są mailowo lub telefonicznie.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas