Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie 500+ dla osoby niepełnosprawnej od 3 lat

16.02.2021
Autor: D.

Babcia ma 91 lat, w maju skończy 92 jak dożyje. Jest osobą leżącą, na pampersie, zacewnikowana nadłonowo, nie chodzi, nie stoi, leży tylko. Rentę, którą ma, to 1743,24 zł, a opiekuńczym i w ZUS powiedziano, że nie należy jej się 500+. Czy prawidłowo? Bo w tym jest opiekuńcze wliczone. A druga sprawa, ja opiekuję się babcią, nie pracuję, no bo jak, i gdy w opiece zapytałam o zasiłek za opiekę nad babcią, to powiedziano, że mi się nie należy, bo babcia to nie jest moja rodzina, bo nie ma pierwszego stopnia pokrewieństwa, babcia to druga żona mojego dziadka, ręce mi opadły, więc proszę o pomoc.

Szanowna Pani,

Zgodnie z art.  2. ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - 1.  Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji, zwanym dalej „osobami uprawnionymi”.

Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom uprawnionym, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych albo suma tych świadczeń o charakterze innym niż jednorazowe, wraz z kwotą wypłacaną przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych, z wyłączeniem renty rodzinnej przyznanej w okolicznościach, o których mowa w art. 68 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 53, 252, 568, 1222 i 1578), zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z tymi świadczeniami na podstawie odrębnych przepisów przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, nie przekracza kwoty 1700 zł miesięcznie.

Nie znam dokładnej Pani sytuacji życiowej, warto zatem skonsultować sprawę bezpośrednio z prawnikiem - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

Można także skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206) w celu omówienia sprawy bezpośrednio z prawnikiem.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas