Duże ułatwienie w możliwości uzyskania karty parkingowej
Osoby uprawnione do karty parkingowej będą mogły starać się o nią korespondencyjnie, za pośrednictwem poczty, w zespołach ds. orzekania. Jest projekt rozporządzenia, które daje taką możliwość. Nie jest to jednak zmiana, która na stałe zostaje wprowadzona do porządku prawnego.
W praktyce oznacza to, że o kartę parkingową za pośrednictwem poczty, będzie można wystąpić tylko w czasie epidemii i do trzech miesięcy po jej zakończeniu. Zespół odeśle nam kartę także za pośrednictwem poczty.
- To rozporządzenie daje podstawę prawną do dotychczasowej praktyki w tym względzie stosowanej w czasie pandemii przez zespoły ds. orzekania na podstawie polecenia wojewody. To dobre rozwiązanie – mówi Małgorzata Rajczyk, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania w Opolu.
Co dołączyć do wniosku
Do wniosku o wydanie karty parkingowej należy dołączyć kopię oryginału prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulgi i uprawnień. W przypadku placówek należy dołączyć kopię dowodu rejestracyjnego samochodu placówki.
W przypadku braku możliwości złożenia na wniosku o kartę podpisu wnioskodawcy, czyni on na nim tuszowy odcisk palca, a obok niego osoba upoważniona pisze jej imię i nazwisko oraz składa swój podpis.
Stała liczba wydawanych kart
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru oraz trybu wydawania kart parkingowych wejdzie w życie 7 dni po ogłoszeniu.
- W okresie pandemii od marca do końca ubiegłego roku wydaliśmy ok. 700 kart parkingowych w powiecie i mieście Opolu, to jest o 25 więcej niż w tym samym czasie w roku poprzednim. Oznaczałoby to, że ten sposób wyrabiania kart nie sprzyja i nie jest wykorzystywany do wydawania ich osobom nieuprawnionym. Podobnie wygląda sytuacja w innych Zespołach – mówi Małgorzata Rajczyk.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Komentarz