Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne wyższe o 200 zł od kwietnia

26.03.2013
Autor: PAP

Od 1 kwietnia rodzice dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają dodatkowe 200 zł, a w ciągu pięciu lat średnia wartość świadczenia pielęgnacyjnego ma wynieść tyle, ile płaca minimalna - zakłada program, który 26 marca przyjął rząd.

- Przyjęliśmy rządowy program wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego. Dzięki temu programowi od 1 kwietnia do końca tego roku osoby, które opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi, wymagającymi całodobowej opieki, uzyskają kolejne 200 zł - poinformował premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Dodał, że jest to "rozpędzanie programu", który zakłada, że w ciągu pięciu lat osoby opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami będą otrzymywać świadczenie w wysokości płacy minimalnej. "To przynajmniej częściowo odpowiada na potrzebę społeczną uzawodowienia w jakimś sensie opieki całodobowej nad dzieckiem niepełnosprawnym" - mówił premier.

- To wymaga głębokiej korekty w całym systemie, m.in. opracowania kryteriów. Zakładamy, że wysokość płacy minimalnej to będzie średnia wysokość świadczenia, bo chcielibyśmy zbudować system, zgodnie z którym będziemy w stanie skutecznie stworzyć kryteria, które pomaga nam dać więcej pieniędzy tym, którzy są w większej potrzebie, a trochę mniej tym, których dramat jest mniejszy - wyjaśnił Tusk.

Zaznaczył, że system ma elastycznie odpowiadać na rzeczywiste potrzeby ludzi.

Zgodnie z programem, osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne (spełniające warunki zawarte w ustawie o świadczeniach pielęgnacyjnych, czyli takie, które nie podjęły pracy lub zrezygnowały z niej, aby opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym) otrzymają dodatkowe 200 zł miesięcznie (niezależnie od dochodu i innych świadczeń).

W praktyce (zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych) opiekunowie niepełnosprawnych dzieci, którzy otrzymują świadczenie pielęgnacyjne (520 zł) i do końca czerwca br. dodatkowe 100 zł (co wynika z kontynuacji programu rządowego), od kwietnia będą otrzymywać dodatkowe 200 zł, czyli w sumie 820 zł. Od lipca dodatek w wysokości 100 zł nie będzie wypłacany, ale o tę kwotę zostanie powiększone świadczenie pielęgnacyjne, które wyniesie 620 zł. Do tej kwoty zostanie doliczone 200 zł, czyli łączne wsparcie nie zmieni się i nadal będzie wynosiło 820 zł.

Pomoc - 200 zł - będzie wypłacana (w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego) przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta albo inny upoważniony organ gminy. Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do pomocy będzie wszczynane z urzędu, czyli zainteresowani nie będą musieli składać dodatkowych wniosków, co powinno zwiększyć dostępność pomocy. Wsparcie będzie realizowane ze środków budżetu państwa (na ten cel zostanie przeznaczone ok. 176 mln zł). Szacuje się, że z tej pomocy skorzysta ok. 95 tys. osób miesięcznie.


Najnowsze informacje o dodatkowych 200 zł dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością znajdziesz w tym artykule.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • OSZUKANO NAS!
  ZAINTERESOWANA...
  27.05.2014, 17:23
  WITAM,MAM NIEPELNOSPRAWNA CORECZKE,OBIECANO NAM DROGIE MAMY ZE DADZA NAM 1000 OD MAJA 2014 A TU CO? 820 I TAK MAMY WIEZYC NASZYM WLADZA CO!
  odpowiedz na komentarz
 • złodzieje
  zofia
  19.06.2013, 09:51
  chcą nas pogrzebać za życia
  odpowiedz na komentarz
 • Petycja w tej sprawie
  Aro
  11.05.2013, 11:20
  Podpisujcie, aby rząd nie zabrał pomocy starszym Petycja w tej sprawie. Podpisujcie: http://www.petycje.pl/petycja/9662/utracimy_zwiadczenie_pielegnacyjne.html
  odpowiedz na komentarz
 • UMIEMY CZYTAĆ PO POLSKU
  Karolina
  09.05.2013, 11:43
  Witam Stara prawda mówi, ze aby dołożyć tu, trzeba zabrać gdzieś indziej...Właśnie takie rozwiązanie przyjął rząd. Osoby, które będą decydowały o tym"czyje cierpienie jest mniejsze", jak zwykle nie będą miały ani doświadczenia w opiece nad osobami niepełnosprawnymi, ani swojego zdania. Będą wypełniać "polecania" i wpasowywać się w "cele" oraz "wskaźniki", którym nowe rozporządzenie przyświeca. Sporej grupie niepełnosprawnych dzieci zostaną odebrane świadczenia, tylko dlatego, że mają dwie nogi, dwie ręce i ładne buźki. Wspomnicie moje słowa...a wcale nie tego pragnę.
  odpowiedz na komentarz
 • zasilku pielegnacyjny
  01.05.2013, 15:14
  witam :( a mi tez mam trzy osoby o niespelnosprawnych a gdzie sa jeszcze dodatkowo o zasilku tylko mam jedna osoba 153zl a reszte gdzies jest od mopsa a mi nie wiedzieli cos mam byc wniosek do mopsu dziekuje :( pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • teoria :(
  23.04.2013, 10:21
  co z tego że jest 200 zł więcej? my i tak je mamy tylko w teorii,bo niestety Panie z opieki wypłacają kasę kiedy im pasuje, np raz na 3 miesiące. Teraz też nie dostaliśmy większej kwoty :( Zapytałam Panią w biurze, czy byłaby szczęśliwa, gdyby jej część wypłaty wypłacili raz na 3 miesiące... nie odpowiedziała. Nie wiem, czy coś można z tym zrobić..
  odpowiedz na komentarz
 • KŁAMSTWO
  anna
  19.04.2013, 20:09
  Witam dzisiaj MOPS robil przelewy swiadczen pielegnacyjnych ,i jakos na koncie nie widziałam podwyzki o200zł
  odpowiedz na komentarz
 • tusk wysy la starych na strty
  iwa
  17.04.2013, 12:12
  mam rodziców . tata ma 77 lat jest bez nogi .mama ma69 lat choryje na raka . do czerwca mam zasiłek .potem go strace a na specjalnt niemam co liczyc bo dochód mi przekracza dla jest to wielka bzudra
  odpowiedz na komentarz
 • Podwyższają po to by potem zabrać
  graduska
  08.04.2013, 08:58
  Po co mi taka podwyżka skoro przy każdym wzroście dochodów moich czy męża podnoszą mi za godzinę terapii dziecka. Ponieważ mam terapeutkę z Mopsu dla dziecka i im wyższy dochód tym wyższa opłata za godzinę terapii. Dostanę podwyżkę by potem ją oddać, ale mi podwyżka.Na jedno wychodzi
  odpowiedz na komentarz
 • Polska to nie jest kraj dla starych ludzi!
  Bezradna
  05.04.2013, 19:09
  A co z osobami starszymi. Ustawa w obecnej formie sprawi że osoby które zrezygnowały z pracy na rzecz zajęcia się osobą starsza i niepełnosprawną tak jak ja (relacja babcia wnuczka) stracą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Proponowany zasiłek o który ewentualnie mogę się starać jest nie osiągalny bo prawie nikt nie spełnia wymagań. Bardzo współczuję rodzicom dzieci niepełnosprawnych. Należą im się pieniądze za tak ciężką pracę ale osoby takie jak ja też ciężko pracują każdego dnia więc co mam teraz zrobić z babcią- oddać do domu starców? Nie mogę iść do pracy bo opiekuję się nią mam jeszcze małe dziecko. To świadczenie choć trochę pomagało bo mogłam kupić pampersy i niezbędne środki pielęgnacyjne dla babci(91lat). Jak mam jej wytłumaczyć, że będzie mieć odparzenia bo zabrakło mi na maść i krem bo Rząd zmienił ustawę. Czy mam zapytać któregoś z ministrów czy pożyczy mi na pampersy i podkłady do łożka? Ustawa jest nie sprawiedliwa, dyskryminująca i ktoś powinien ją zaskarżyć do Trybunału. Polska to nie jest kraj dla starych ludzi a może do ostatniego świadczenia w czerwcu dołożą nam darmowy pawulon i w ten sposób będą chcieli rozwiązać problem?
  odpowiedz na komentarz
 • zasiłek pieleg.
  Nirjam
  04.04.2013, 10:36
  Pobieram z MOPS-s 150zl juz przez chba 7 lat kwota nie zmienia sie, dlaczego? Osoby pobierajace w ZUS-sie maja kolejna podwyzke chyba juz 3 lub 4 dlaczego niepełnosprawnych, ktorzy choruja od urodzenia, dzieciństwa lub zachorowali przed 16-stym lub 25-tym rokiem zycia, nie zasługuja na takie podwyzki, przeciez my całe zycie mamy po gore i jeszcze leki bardzo drogie, dajcie chociaz leki bezpłatnie dla tej gupy i pozwolcie zyc po człowieczemu. Moze Tusku odejmnie z tych milionowych premii, ktore im sie naleza "za b. dobra prace" i nam dodadzom pare złociszy, ruszcie mozgiem w tym rzadzie!!!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • DYSKMINACJE I PODRZELENIE NA LEPSZYCH I GORSZYCH DALI OCHŁAPY ?
  inwalida 1grupy
  03.04.2013, 14:54
  RZĄD MIAŁ DOPROWADZIC DO ZRÓWNANIA RATYFIKOWANYCH PRAW UNYJNYCH RZĄD I POSŁOWIE CAŁKOWICE ZAPOMNIELI CIEŻKO CHORYCH NAJDROSZE LEKI CAŁEJ UNI NAJMNIESZY DODATEK PIELEGNACYJNY PRYM WIEDZIE RZAD I POSŁOWIE CO NIEDBAJA NAJBARDZEJ POCZEBUJĄCYCH. Za PiS DODATEK WYNOSIŁ 174.10zł TERAZ PRZEZ 6 RZĄDÓW DODATEK WRÓSŁ DO 203.50ZŁ TAK POLITYCY DBAJA DAJĄĆ OCHŁAPY GRECI DODATEK PIELEGNACYJNY WYNOSI 550ERO + LEKI ZADARMO/
  odpowiedz na komentarz
 • mama bliżnięta z MPD
  Paweł
  02.04.2013, 17:03
  Pisałem do Ministerstwa, nie chcą słyszeć o rodzicach z mnogą niepełnospranością. A jak bym 13 lat temu zaskarzył system lub szpital + lekarza to w tedy pieniądze na rehabilitacje by się znalazły. 1 dziedzko 5000.00 każde następne 5000.00. Świadczenie pielegnacyjne.dotychczas 520.00 teraz 820.00 rehabilitacja 2 tygodnie 1 dziedzko, każde następne 0.00
  odpowiedz na komentarz
 • dobre
  Ania
  02.04.2013, 11:56
  Dzwoniłam do Mops-u we Wrocławiu, a tam zdziwienie bo oni nic nie wiedzą, więc o co w tym wszystkim chodzi???
  odpowiedz na komentarz
 • .........
  s
  30.03.2013, 06:57
  świadczenie pielęgnacyjne otrzymują osoby które zrezygnowały z pracy na rzecz opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem...
  odpowiedz na komentarz
 • Korzystne zmiany
  Bogumiła
  29.03.2013, 11:22
  To bardzo naturalna zmiana. Wsparcie opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi winno być większe. Ja wzrastałam w poprzednim systemie, więc znam te ówczesne ograniczenia w zakresie zasiłków pielęgnacyjnych. Wraz z prawem do życia osób niepełnosprawnych winno iść prawo do godziwego zabezpieczenia finansowego.
  odpowiedz na komentarz
 • Niesprawiedliwość
  Grzegorz
  29.03.2013, 10:01
  Mam I-szą grupę inwalidzką . Moje odczucie niesprawiedliwości wynika z faktu że te 156 zł jakie otrzymuję jest poprostu kpiną . Zabrano nam dodatki szkodliwe , nałożono podatek (bo wszyscy płacą), każe płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne . To już za "komuny" było lepiej.
  odpowiedz na komentarz
 • Świadczenie pielęgnacyjne wyższe o 200 zł od kwietnia
  Misiek22
  29.03.2013, 00:24
  czemu nie wszystkim którzy go je mają tylko rodzicom , a jak ja mam problem z nerkami i arytmie, mam marną rentę socjalną i jestem na drugiej grupie to mój zasiłek 150 zł nie a gdyby brał ojciec tak .To skandal co w Polsce się wyprawia
  odpowiedz na komentarz
 • A gdzie jest dodatkowe 100 zł.?
  matka niepełnosprawnego
  28.03.2013, 21:06
  Jestem matką niepełnosprawnego dziecka, a mimo to od stycznia otrzymuję świadczenie w wys. 520 zł. Mamy koniec kwartału. Ciekawe kiedy dostanę brakujące 300 zł. ? Mam dostać jeszcze 200 zł. miesięcznie? Uwierzę, jak zobaczę. Mieszkam w Świętochłowicach, woj. śląskie. A jak to wygląda w innych miejscowościach? Dostajecie pełną kwotę?
  odpowiedz na komentarz
 • rzad przyjał 27 marca ???
  x
  26.03.2013, 19:37
  dzis jest 26 marca 2013....autor tekstu nie wie jakis dzis jest dzien?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas