Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne a urlop macierzyński

26.04.2021
Autor: K.

Jestem w ciąży i nie pracuję, ponieważ jestem na świadczeniu pielegnacyjnym na starszą, niepełnosprawną córkę. Czy po porodzie mój mąż może wykorzystać urlop macierzyński (tacierzyński) na młodsze dziecko?

Szanowna Pani,

Urlop macierzyński zgodnie z art. 180 § 1 Kodeksu pracy przysługuje pracownicy. Zgodnie z art. 180 § 5 Kodeksu pracy pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko przysługuje, w przypadku rezygnacji przez ubezpieczoną - matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego po wykorzystaniu przez nią tego zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie, prawo do części urlopu macierzyńskiego przypadającej po dniu rezygnacji przez ubezpieczoną - matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Urlop tacierzyński jest to część urlopu macierzyńskiego niewykorzystana przez matkę dziecka. Tą cześć urlopu przejmuje ojciec. Jak wspomniano powyżej ubezpieczona, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo do rezygnacji z pozostałej części tego urlopu. W tej sytuacji niewykorzystana części urlopu macierzyńskiego udzielana jest pracownikowi (tj. ojcu) wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek. Ojciec musi mieć także status pracownika (umowa o pracę).

Z uwagi na fakt, iż nie jest znany mi całokształt sprawy, zalecam, aby Pani mąż skontaktował się z kadrami w swoim zakładzie pracy w celu rozmowy w sprawie skorzystania przez niego z uprawnień pracowniczych dotyczących opieki na dzieckiem.

Warto także ewentualnie spotkać się bezpośrednio z prawnikiem w celu zapoznania się z całokształtem sprawy, np. w ramach punktów nieodpłatnej pomocy prawnej.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas