Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Leczenie za granicą

17.01.2007
Autor: Mariusz Świerczyński
Źródło: ABC... dla pacjenta
Jesteś w zasobie archiwalnym naszego portalu. Informacje z tego artykułu mogą być nieaktualne. Polecamy nowsze artykuły na ten temat na naszym portalu. Zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki.

Rozdział publikacji: ABC... dla pacjenta

Wcześniej opisywaliśmy możliwość leczenia za granicą w czasie pobytu np. na wakacjach, u znajomych, w podróży służbowej itd. (patrz część o dokumentach). W tej części wskazano możliwość planowego ubiegania się o pokrycie kosztów leczenia za granicą, np. skomplikowanych operacji, których nie przeprowadza się w Polsce.

Sytuacja I. Prezes NFZ wydaje ubezpieczonemu zgodę na przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych zgodnie z art. 22 ust. 2 Rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71. Chodzi o przypadki, gdy leczenie lub badanie diagnostyczne jest co prawda wykonywane w Polsce, jednakże w związku ze zbyt długim okresem oczekiwania pacjent nie może być poddany leczeniu w odpowiednim terminie. Kwestię tę reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie wniosku do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju (Dz. U. Nr 279, poz. 2769).

Sytuacja II. Minister zdrowia może na wniosek skierować pacjenta do przeprowadzenia poza granicami kraju leczenia lub badań diagnostycznych, których nie przeprowadza się w kraju. Warunkiem jest jednak niezbędność takiego świadczenia w celu ratowania życia lub poprawy stanu zdrowia pacjenta, po zasięgnięciu opinii konsultanta krajowego właściwego w danej dziedzinie medycyny.
Kwestię tę reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2004 r w sprawie kierowania świadczeniobiorców na leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju (Dz. U. Nr 279, poz. 2769).
Szczegóły, w tym na temat formularza E-112 wydawanego w NFZ, znajdziesz na stronie www.nfz.gov.pl (Narodowy Fundusz Zdrowia), a w sprawie kierowania przez ministra zdrowia na stronie www.brm.gov.pl (Biuro Rozliczeń Międzynarodowych).
Należy również pamiętać, że Polska jest stroną kilku umów międzynarodowych (z Albanią, Bułgarią, Rosją, krajami byłej Jugosławii), które szczegółowo wskazują zasady udzielania świadczeń Polakom w tych krajach oraz obywatelom tych państw w Polsce w trakcie pobytu w naszym kraju. Dotyczy to jednak przypadków nagłych, leczenia niezbędnego. Nie obejmuje również transportu medycznego do Polski, dlatego przed wyjazdem do tych krajów należy rozważyć wykupienie polisy obejmującej koszty transportu. Więcej: www.brm.gov.pl
Wyjeżdżając do innych krajów, trzeba liczyć się z koniecznością pełnej odpłatności, dlatego przed wyjazdem należy pomyśleć o wykupieniu odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej.

Spis treści:

1. Wstęp

2. Kto ma prawo do świadczeń zdrowotnych?

3. Świadczenia zdrowotne

4. Zaopatrzenie w leki

5. Transport sanitarny

6. Zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

7. Leczenie uzdrowiskowe

8. Ochrona zdrowia psychicznego

9. Dokumentacja medyczna

10. Leczenie za granicą

11. Prawa pacjenta

12. Ochrona praw ubezpieczonych i praw pacjenta

13. Dane teleadresowe

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas