Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie wydane rok temu, czy mogę się odwołać?

28.06.2021
Autor: K.

Rok temu syn dostał orzeczenie o niepełnosprawności bez punktu 7. Dopiero teraz dowiedziałam się, że chorując na fenyloketonurię powinien dostać również punkt 7. Czy mogę po takim czasie się odwołać od decyzji? Syn ma skończony rok, orzeczenie przyznane jest na 3 lata.

Szanowna Pani,

zasady orzekania o niepełnosprawności oraz kryteria kwalifikowania do niepełnosprawności regulują przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. Nr 139, poz. 1328, ze zm.) oraz rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16. roku życia (Dz. U. Nr 17, poz. 162, ze zm.). Każdy wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności jest rozpatrywany według tych samych zasad w oparciu o powyższe przepisy prawa. Organami właściwymi do spraw orzekania o niepełnosprawności są:

  • powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności - jako pierwsza instancja,
  • wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności - jako druga instancja.

Natomiast od orzeczeń wydanych w drugiej instancji, tj. przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Wydany w tym postępowaniu prawomocny wyrok sądu będzie zatem służył zweryfikowaniu poprawności merytorycznej rozstrzygnięcia Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

W przedstawionej przez Panią sytuacji, odnalezienie dokumentacji o fenyloketonurii sprawia, że może Pani wystąpić z nowym wnioskiem o nowe orzeczenie. Odwołanie od poprzedniego orzeczenia nie jest, moim zdaniem, możliwe z powodu przekroczenia wszystkich terminów odwołań.   

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas