Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy farby na pomalowanie ścian mogę odliczyć w uldze rehabilitacyjnej?

28.06.2021
Autor: B.

Czy farby na pomalowanie ścian mogę odliczyć w uldze rahabilitacyjnej? Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności i przewlekłe zapalenie zatok przynosowych. Całorocznie stosuję leki na alergię i sterydowy aerozol. Muszę mieć czysto i bezkurzowo w domu, a ściany nie były odświeżane od 20 lat. Drugi stopień upośledzenia to narządy ruchu: przewlekły zespół bólowy kręgosłupa szyjnego i lędźw-piers. oraz pękniętą łękotkę kolana - mieszkam w domu jednorodzinnym, który nie ma przy wejściu do kuchni od strony ogrodu żadnego podestu czy tarasu - wejście bezpośrednio z ziemi i dość wysokie, co utrudnia znacznie wchodzenie do domu, czyniąc je także niebezpiecznym, bo muszę podkładać deski, by różnica między drzwiami a podłożem na zewnątrz nie była zbyt duża. Czy mogę odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej zakup belek i desek na podest/taras? 

Szanowna Pani,

art. 26 ust. 7a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera wykaz wydatków na cele rehabilitacyjne możliwych do odliczenia od dochodu przed opodatkowaniem, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. W tym wykazie wydatków są m.in. wydatki

poniesione na: adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Przy czym nie został określony katalog wydatków na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych, które mogą podlegać odliczeniu – w każdym przypadku decydujące powinny być potrzeby danego podatnika wynikające z jego niepełnosprawności. Krajowa Izba Skarbowa w swoich wyjaśnieniach podaje, że np. w przypadku osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu, ten rodzaj niepełnosprawności uprawnia ją do wydatków na adaptację mieszkania, podyktowanych potrzebami wynikającymi z tej niepełnosprawności. Można do nich zaliczyć np.:

  • wydatki na zakup i montaż balustrad i uchwytów ułatwiających poruszanie,
  • poszerzenie drzwi,
  • likwidację progów,
  • wykonanie podestów i podjazdów dla wózka inwalidzkiego.

Czy w Pani przypadku zakup drewna na podjazd będzie tożsamy dla urzędu skarbowego z wykonaniem podjazdu? To nie jest jasne. A trzeba pamiętać, że zgodnie z wytycznymi Krajowej Administracji Skarbowej, w ramach tej ulgi nie można odliczyć wydatków poniesionych na dostosowanie terenu wokół budynku mieszkalnego.

Organy podatkowe przyjmują, że adaptacją mieszkania lub budynku mieszkalnego jest przeróbka mająca mu nadać inny charakter, przystosować do innego użytku, natomiast wyposażenie mieszkania oraz budynku mieszkalnego – to przydanie im rzeczowych elementów zwiększających jego walory użytkowe. Adaptacja i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego musi ułatwiać osobie niepełnosprawnej egzystowanie w tym lokalu (budynku), biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Stąd w przypadku każdego niepełnosprawnego wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego mogą być inne, gdyż powinny odzwierciedlać potrzeby wynikające z niepełnosprawności (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 grudnia 2018 r., 0113-KDIPT2-2.4011.500.2018.1.DA; interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 lutego 2018 r., 0112-KDIL3-2.4011.79.2018.1.DJ).

Jednak, jak wyjaśnił NSA w wyroku z 12 czerwca 2014 r. (II FSK 1723/12): „(...) nie każdy wydatek poniesiony przez niepełnosprawnego (lub na rzecz niepełnosprawnego) na adaptację i wyposażenie mieszkań lub budynków mieszkalnych jest wydatkiem na cele rehabilitacyjne, ale tylko taki, który odpowiada potrzebom niepełnosprawnego, wynikającym z jego niepełnosprawności i zmierza do osiągnięcia możliwie najwyższego poziomu jego funkcjonowania i umożliwienia uczestnictwa w życiu społecznym. Do wydatków takich nie można jednak zaliczyć wydatków na zwykłe wykończenie i wyposażenie mieszkania lub budynku, które byłyby poniesione także wówczas, gdyby niepełnosprawny nie wykorzystywał mieszkania lub budynku dla swoich potrzeb. W praktyce zdarza się, że różne urzędy skarbowe różnie kwalifikują prawidłowość odliczeń podatkowych. Aby mieć pewność właściwego odliczenia należałoby uzyskać indywidualną interpretację podatkową - koszt 40 zł, obecny czas oczekiwania 6 miesięcy.

Więcej informacji na temat rocznego rozliczenia podatku można uzyskać w Krajowej Informacji Skarbowej dzwoniąc pod nr telefonu:

  • 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych)
  • 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych).

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas