Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niezdolność do pracy z powodu chorób psychicznych

05.08.2021
Autor: K.

Mam 28 lat, od wieku dziecięcego cierpię na różne schorzenia psychiczne, pierwszy raz jako nastolatka miałam stwierdzoną nerwicę, później kolejne choroby jeszcze przed ukończeniem 18 r. ż., ale od 10 lat nie byłam u lekarza psychiatry, między innymi z powodu tych chorób, jak również braku ubezpieczenia. Przepracowałam przez te lata w sumie niecały rok, w kilku pracach dałam radę jedynie kilka miesięcy. Nie jestem zdolna do pracy, nie wytrzymuję w nich nerwowo dłużej niż 1-3 m-ce. W związku z tym chciałabym zapytać jaka, o ile w ogóle jakaś, pomoc od państwa (renta z powodu niezdolności do pracy, socjalna?) jest dla mnie dostępna? I jeśli tak, to czy muszę podczas składania wniosku być osobą ubezpieczoną? 

Szanowna Pani,

W sprawie renty z tytułu niezdolności do pracy proszę zapoznać się z informacjami na stronie ZUS.

Jeżeli będzie miała Pani szczegółowe pytania, zalecam kontaktowanie się z ZUS. Można to zrobić na wiele sposobów. Proszę wejść na stronę ZUS lub umówić się na e-wizytę.

Ogólna zasada jest taka, iż osoba ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, jeśli spełnia łącznie następujące warunki:

  • jest niezdolna do pracy;
  • ma wymagany odpowiedni do wieku staż ubezpieczenia (okres składkowy i nieskładkowy).

Renta socjalna przysługuje natomiast osobom całkowicie niezdolnym do pracy. Ta niezdolność jest przedmiotem badania przez ZUS w czasie postępowania orzeczniczego.

Osoba z niepełnosprawnością może uzyskać prawo do renty socjalnej, jeśli spełnia poniższe warunki:

  1. jest osobą pełnoletnią tzn. ma ukończone 18 lat
  2. lekarz orzecznik ZUS / komisja lekarska ZUS stwierdzi, że osoba jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
  • przed ukończeniem 18 roku życia;
  • w trakcie nauki (także podczas wakacji lub urlopu dziekańskiego): w szkole lub w szkole wyższej – zanim osoba skończyła 25 lat;  w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Nie ma tu znaczenia kwestia ubezpieczenia.

Więcej informacji w przedmiocie renty socjalnej znajdzie Pani na stronie ZUS.

Zalecam także spotkanie u prawnika w ramach nieodpłatnych porad prawnych Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl) celem przeanalizowania Pani sytuacji rentowej i zasięgnięcia opinii, jak postępować dalej.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas