Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawność znaczna a praca w kopalni

13.08.2021
Autor: D.

Dwa lata temu miałem wypadek w czasie pracy na dole, nie z mojej winy, oderwanie się stropu, w wyniku czego miałem połamaną kość biodrową, pękniętą miednicę, zerwane więzadła w kolanach, już 3-krotnie przebywałem w szpitalu, rehabilitacja itp., ciagle odczuwam skutki tego wypadku, bóle, utykam itp. Przebywałem pół roku na l-4 plus rok na zasiłku rehabilitacyjnym i otrzymałem także znaczny, na 3 lata, st. niepełnosprawności. Lekarz medycyny pracy stwierdził, że mogę wrócić do pracy, ale przystosowanej do mojego stanu zdrowia, a kopalnia nie wie, jak ma mnie zatrudnić, bo jeszcze nie mieli takiego przypadku, co powinni mi, zgodnie z prawem zaproponować, by także nie stracić na poprzednim wynagrodzeniu? 

Szanowny Panie,

W ramach zakładu pracy należy znaleźć Panu stanowisko pracy zgodne z Pana kwalifikacjami, oraz na które dopuści Pana lekarz medycyny pracy. Skoro tzw. praca „na dole” nie jest już dopuszczalna z uwagi na stan zdrowia należy szukać innego stanowiska w strukturze kopalni, w ramach którego zapewnione zostaną Panu dotychczasowe warunku wynagradzania.

Aspekty zatrudnienia osób niepełnosprawnych reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która wskazuje w art. 15-20 na uprawnienia pracownicze osoby z niepełnosprawnością.

Zasady zatrudniania osób z niepełnosprawnością można znaleźć na Zatrudnienie Osób Niepełnosprawnych - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (niepelnosprawni.gov.pl) lub np. na Praca - poradnik - niepelnosprawni.pl.

Jeżeli będzie potrzebna Panu na bieżąco konsultacja prawna dotycząca zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością, proszę skontaktować się telefonicznie z prawnikiem w jednym z Centrów Integracja np. Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się na telefoniczną konsultację prawną. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Panu od razu udzielona porada).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas