Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Źle naliczony urlop

30.09.2021
Autor: M.

W zakładzie pracy chronionej jestem zatrudniona 8 lat, na 1/2 etatu, przez ten czas dostawałam 13 dni urlopu i 10 dni urlopu rehabilitacyjnego. Jakiego zwrotu za źle naliczany urlop mogę domagać się od pracodawcy?

Szanowna Pani,

przy ustalaniu uprawnień urlopowych pracodawca musi uwzględniać wszystkie (nawet poprzednio zakończone) okresy zatrudnienia, a także okresy nauki. I tak zgodnie z art. 155 § 1 k.p. do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  • średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
  • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
  • szkoły policealnej - 6 lat,
  • szkoły wyższej - 8 lat.

Długość urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy pracownika (a także ukończonej szkoły), czyli pracownik ma prawo do 20 dni, jeżeli staż jego pracy jest krótszy niż 10 lat, a gdy jest dłuższy, wówczas ma do wykorzystania 26 dni urlopu. W myśl art. 154 § 2 Kodeksu pracy wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar 20 lub 26 dni, przy czym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Zgodnie z art. art. 19 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 573 ze zm.), osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu osoba niepełnosprawna, nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Ustawa nie reguluje spraw związanych z nabywaniem prawa do kolejnych urlopów dodatkowych, zasad ich wykorzystywania itp. Zgodnie z art. 66 ustawy, w sprawach tych stosuje się przepisy Kodeksu pracy, zatem prawo do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nabywa z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego, zaś wykorzystywanie urlopu dodatkowego również odbywa się na zasadach wskazanych w Kodeksie pracy.

Oznacza to, że także do urlopów dodatkowych będzie miała zastosowanie, wspomniana na wstępie zasada „przeliczania” ich na wymiar czasu pracy.

Urlopu, zgodnie z art. 1542 § 1 Kodeksu pracy, udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. W przypadku osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności - jeden dzień urlopu odpowiada 7 godzinom pracy (art. 1542 § 3 w związku z art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej...).

Jeśli więc ma Pani prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego i 10 dni urlopu dodatkowego, a zatrudniona jest w wymiarze 1/2 etatu, wymiar przysługującego Pani urlopu wynosi (26 + 10) x 1/2 = 18 dni, a po przeliczeniu na godziny - 18 x 7 = 126 godzin.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas