Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zakwestionowanie przyznanego lokalu socjalnego

23.09.2021
Autor: S.

Od 2016 roku jestem osobą niepełnosprawną i starającą się o przydział mieszkania komunalnego z zasobów miasta (...). Po rozprawie sądowej sąd przyznał nam jednak mieszkanie socjalne, niestety wg nas nie spełnia warunków dla osoby takiej jak ja (mam całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji) lokal jest na piętrze w bloku bez windy, nieprzystosowany dla osoby niepełnosprawnej w żadnym stopniu. Niestety miasto twierdzi, że lokal o powierzchni 25 m2 z własną toaletą to luksus i spełnia kryteria, a poza tym nie mają innego. Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich dostaliśmy informację, iż możemy się domagać przed sądem sprawiedliwego wyroku, który powie nam, czy takowa oferta nie jest lub jest wadliwa. Nie wiemy tylko, jak napisać taki pozew, gdyż żyjemy tylko z renty i zasiłku (żona też jest chora), a poza tym właścicielka lokalu, w którym przebywamy w ciągu tylko 1 roku wystawiła nam nakazy płatnicze z tytułu niepłacenia odstępnego na 20.000 zł. 

Szanowny Panie,

Zasadą jest, że sąd w wyroku przyznaje prawo do lokalu socjalnego, a gdy prawo do lokalu jest przyznawane osobie z niepełnosprawnością, to lokal wskazywany przez gminę powinien spełniać warunki odpowiednie dla osoby z niepełnosprawnością. Pod tym kątem miasto powinno przedstawiać oferty lokali.

 W podobnych sprawach zalecam wniesienie do Urzędu Miasta pisma o przedstawienie wykazu wszystkich lokali oferowanych do zamieszkania, aby można było zapoznać się ze wszystkimi lokalami oferowanymi przez miasto i zadecydować, czy może któryś z nich spełnia odpowiednie dla konkretnego przypadku warunki. Nie polegajmy tylko na lokalach wskazywanych przez miasto jako dostosowane dla osób z niepełnosprawnością. Sami starajmy się zadecydować, który lokal spełnia nasze potrzeby jako osoby niepełnosprawnej.

Złożenie pozwu do sądu to 2-3 lata procesu. W tym zakresie zalecam bezpośredni kontakt  z prawnikiem, np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl), który pomoże przygotować ewentualny pozew. 

Jakbyby chciał Pan omówić jeszcze sprawę ze mną (z wyłączeniem przygotowania pozwu), może Pan skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306  i umówić się na telefoniczną konsultację prawną. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Panu od razu udzielona porada).

         

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas