Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie w stopniu lekkim

06.10.2021
Autor: A.

Kontaktuję się w sprawie mojej Mamy. Moja Mama cierpi na zwyrodnienia kręgosłupa, ma skoliozę, dyskopatię i wszystkie kręgi uszkodzone i przepukliny na kręgach. Moja Mama ma często opuchnięte nogi i sztywność w kolanach. Co skutkuje, że moja Mama ma duże problemy w poruszaniu się, nie jest w stanie samodzielnie zawiązać nawet buta i ma problemy z wejściem do wanny. I muszę jej często pomagać w poruszaniu się. Mojej Mamie nie pomagają żadne leki ani rechabilitacja, a ból jest coraz silniejszy. A lekarz orzecznik stwierdził, że Mamie przysługuje lekki stopień, jakby jej nic nie było. Chociaż kręgosłup mojej Mamy nadaje się do operacji, tak stwierdziła pani neurolog. Byliśmy na odwołaniu, ale orzecznicy stwierdzili, że przysługuje stopień lekki. Ja uważam, że jeśli Moja Mama ma duże problemy w poruszaniu się i potrzebuje pomocy drugiej osoby, to powinna dostać stopień znaczny. Bardzo proszę o pomoc gdzie się zgłosić, by otrzymać wsparcie i poradę. 

Szanowny Panie,

jeśli Pańska mama nie zgadza się z orzeczeniem wojewódzkiego zespołu, przysługuje jej możliwość odwołania do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Należy to zrobić za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który wydał decyzję. Na odwołanie ma termin miesięczny od dnia otrzymania/doręczenia orzeczenia.

Jeżeli wojewódzki zespół uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, wydaje wówczas orzeczenie, w którym uchyla lub zmienia zaskarżone orzeczenie. W przeciwnym przypadku wojewódzki zespół przekazuje odwołanie wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Postępowanie przed sądem jest wolne od opłat sądowych. Składając odwołanie należy pamiętać, że organ odwoławczy (wojewódzki zespół lub sąd) nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się.  

Wyjątkiem są decyzje, które rażąco naruszają prawo lub interes społeczny. W postępowaniu sądowym trzeba być przygotowanym na wezwanie na badania lekarskie przez biegłych sądowych. Po takim badaniu biegły sądowy wydaje opinię na temat stanu zdrowia. Opinie są potem przekazywane odwołującemu w celu weryfikacji. W przypadku, w którym nie zgadzamy się na treść wydanej opinii należy wnieść do niej zarzuty. W ciągu 7 dni od otrzymania opinii należy sporządzić zarzut, podając przy tym sygnaturę akt, konkretne zarzuty do opinii czy ewentualnie wyłączyć lub wyznaczyć innego biegłego. Sąd pracy przy wydaniu postanowienia/wyroku bierze pod uwagę całość materiału dowodowego, czyli m.in. dokumentację medyczną przekazaną przez wojewódzką komisję, opinie biegłych sądowych, odwołanie.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas