Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Po jakim czasie mogę ponownie złożyć wniosek o orzeczenie?

21.10.2021
Autor: G.

Kilka miesięcy temu nie zaliczono mi dziecka do osób niepełnosprawnych. Po jakim czasie mogę ponownie złożyć wniosek?

Szanowna Pani,

Może Pani składać ponowny wniosek o zaliczenie dziecka do osób niepełnosprawnych.

Zwracam uwagę, iż nowy wniosek powinien wskazywać na fakt, iż uległ zmianie stan zdrowia dziecka, uzasadniający ponowne złożenie wniosku. Wniosek złożony w tej samej treści nie wywoła oczekiwanego skutku (tzn. dziecko może ponownie nie zostać zaliczone do osób niepełnosprawnych).

Ponowny wniosek należy sporządzić bardzo dokładnie. Wskazuję, że zgodnie z obowiązującym prawem ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka.

Składając wiec wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności, proszę zwrócić uwagę, aby dokumentacja medyczna i funkcjonowanie wskazywały na spełnienie przesłanek kwalifikujących do otrzymania  orzeczenia o niepełnosprawności.

Warto skorzystać z informacji zawartych na Instytucje Orzekające - procedury orzekania, tryb i zasady - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (niepelnosprawni.gov.pl) oraz z uniwersalnych informacji zawartych w artykule Orzeczenie dziecka. Jak skutecznie odwołać się od decyzji komisji? - niepelnosprawni.pl.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas