Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pacynka wózkowiczka przełamuje bariery w przedszkolach

04.06.2014
Źródło: inf. prasowa

Gmina Wrocław razem z Dolnośląskim Forum Integracyjnym zainaugurowała drugą edycję kampanii „Wrocław dla wszystkich”. Jednym z jej elementów jest etiuda „Spotkanie z osobą z niepełnosprawnością”, w której poruszająca się na wózku bohaterka – pacynka Julka – spotyka się z koleżanką chodzącą na własnych nogach. Julka na swojej „wyścigówce” odwiedzi 20 wrocławskich przedszkoli.

Scenariusz spektaklu powstał na podstawie tekstu do podobnego przedstawienia wystawianego w Nowym Jorku. W realizacji polskiej wersji pomagali twórcy amerykańskiego programu. Joannę Mirecką i Katarzynę Przyślewicz z fundacji L'Arche, które ożywiły pacynki, szkoliła profesjonalna aktorka z wrocławskiego oddziału krakowskiej PWST Aleksandra Pejcz.

- Aktorki mają duże doświadczenie w pracy w osobami niepełnosprawnymi, dlatego dobrze wiedziały, jak lalka na wózku powinna zachowywać się i mówić – wyjaśnia Anna Kilańczyk z Fundacji. – W ubiegłym roku podczas otwarcia domu z mieszkaniami dla osób z niepełnosprawnością, wspieranego przez miasto, spotkaliśmy się z rzecznikiem prezydenta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych. Bardzo mu się spodobało to przedstawienie; dodał na koniec, że warto je promować i przełamywać ten sposób bariery u najmłodszych. Teraz staje się to faktem – podkreśla.

Rozrywka i integracja

- Dzisiejszy spektakl był fantastycznie wykonany, a co najważniejsze – interaktywny. Jak tylko dzieci poczuły, że mogą zadawać pytania, zasypały nimi dziewczynkę na scenie – mówiła po pierwszym spotkaniu Edyta Mataczyno, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 10 we Wrocławiu.  Dodała stanowczo, że nie lubi, gdy w szkole dzieli się dzieci na niepełnosprawne i pełnosprawne. – Dla mnie to po prostu dzieci. Trzeba im tłumaczyć jak najwcześniej, że wszystkie są takie same.

Dzieci zadawały wiele pytań bohaterce etiudy
Dzieci zadawały bohaterce etiudy wiele pytań, fot.: Zbigniew Skrzyński/ Skrzynski.info.pl

Na koniec przedstawienia mali uczestnicy rozmawiali z aktorkami i zapoznawali się z językiem, którym porozumiewają się osoby niewidome. Niektóre z dzieci od razu wiedziały, że to język migowy. Podczas przedstawienia nauczyły się też kilku zwrotów.

- Mam przekonanie, płynące z własnego doświadczenia, że ciągle musimy przełamywać bariery mentalne, a  „czym skorupka nasiąknie za młodu”, temu potem mniej będzie się dziwić – komentował Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prezydenta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych.

 – Bardzo nas cieszy, że Urząd Miejski Wrocławia, wspierający nasze działania od lat, jest zaangażowany nie tylko finansowo, ale także merytorycznie – dodawał Paweł Napora, prezes Dolnośląskiego Forum Integracyjnego.

Przedstawienie obejrzał też Henryk Zajas, członek zarządu Kogeneracji, jednego z partnerów kampanii "Wrocław bez barier". - Spółka jest odpowiedzialna społecznie, dlatego chcemy mieć udział w integracji środowiska i przeciwdziałaniu dyskryminacji - mówi Zajas.

Kampania „Wrocław dla wszystkich” współfinansowana jest ze środków PFRON, którymi dysponuje gmina Wrocław.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • błąd w tekście
  Beata
  05.06.2014, 08:59
  Osoby z dysfunkcją słuchu porozumiewają się j. migowym, a nie niewidome.
  odpowiedz na komentarz
 • hmm
  05.06.2014, 07:14
  ciekawe jak niewidome osoby widzą język migowy...
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy w budynku, w którym mieszkasz, przydałaby się winda?

Biuletyn

Wspierają nas