Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Spadek a moja sytuacja życiowa

18.10.2021
Autor: F.

Mam umiarkowany stopień. Separacja sądowa. Dostałem spadek 21.000 zł w 2018 roku. OPS zabrał mi zasiłek. Kierownik doszedł do wniosku, że nie ma separacji. Obliczył, ile przysługuje mi na miesiąc. Pieniądze już się skończyły. Stan zdrowia się pogorszył. Wystapilem do PZON o stopnień niepełnosprawności. Mam chory kręgosłup.

Szanowny Panie,

rozumiem, iż pracownicy socjalni uznali, że prowadzi Pan z żoną wspólne gospodarstwo domowe, a to ma znaczenie, jeżeli chodzi o sposób liczenia Pana dochodu dla potrzeb zasiłku stałego.

Istnieje często problem ze stwierdzeniem, czy ktoś prowadzi wspólnie z kimś bądź samodzielne gospodarstwo domowe.

Na przykład, w uzasadnieniu do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 21.12.2010 r. (sygn. akt II SA/Lu 664/10) sąd stwierdził, iż przez wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego rozumie się nie tylko wspólne zamieszkiwanie określonych osób, ale związane z tym wspólne zaspokajanie potrzeb życiowych, w tym wzajemną ścisłą współpracę w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, niezarobkowanie i pozostawanie w związku z tym na całkowitym lub częściowym utrzymaniu osoby, z którą się gospodarstwo domowe prowadzi, a wszystko to dodatkowo uzupełnione powinno być cechami stałości, które tego typu sytuację charakteryzują.

Inaczej na sprawę spojrzał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 19 lutego 2009 r. (sygn. III SA/Kr 864/08) stwierdzając, że rozstrzygnięcie, czy osoba jest samotnie gospodarującą, czy funkcjonuje jako osoba w rodzinie, nie powinno poprzestawać na ustaleniu przez organ, że mieszkanie składa się z jednego pokoju i kuchni oraz że znajdują się w nim pojedyncze sprzęty związane z gospodarowaniem. Wspólne bowiem korzystanie z tych samych urządzeń i sprzętów nie zawsze przesądza o tym, że osoby wspólnie gospodarują.

Często to pracownik wydając decyzję administracyjną stwierdza, czy dana osoba prowadzi samodzielne gospodarstwo lub nie, i to on powinien zebrać niezbędne informacje, aby móc prawidłowo określić stan faktyczny. Jeżeli w decyzji błędnie ustalono, że prowadzicie Państwo wspólne gospodarstwo, można złożyć stosowne odwołanie, zgodnie z pouczeniem, które powinno znajdować się na decyzji.

W przypadku dalszych wątpliwości warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Pana) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas