Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy składać wniosek o orzeczenie?

04.11.2021
Autor: A.

Czy jest sens składania wniosku o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w przypadku częściowej amputacji lewego kciuka? Pracuję jako pracownik biurowy (księgowa) i bardzo odczuwam brak części palca chociażby przy pisaniu na komputerze.

Szanowna Pani,

trudno prawnikowi oceniać stan zdrowia. Powinna Pani pobrać formularze (wniosku i zaświadczenia lekarskiego) i złożyć je wraz z dokumentacją medyczną w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności, właściwym dla miejsca zamieszkania. Osobom ubiegającym się o dany stopień niepełnosprawności doradzam, aby wniosek, który składają i materiał dowodowy, który dołączają (w postaci np. dokumentacji medycznej, opinii, itp.) był tak przygotowany, aby wynikało z niego, iż spełnione są przesłanki wymagane przez prawo do przyznania wnioskowanego stopnia niepełnosprawności. Bardzo wiele zależy od złożonego wniosku, uporządkowanego i dokładnie opisującego kwestie związane z niepełnosprawnością oraz od załączonych do niego dokumentów medycznych. Od orzeczenia powiatowego zespołu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności może Pani ewentualnie odwołać się do wojewódzkiego zespołu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Odwołanie trzeba złożyć za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał decyzję (w ciągu 2 tygodni), pouczenia w tej kwestii będą na końcu decyzji orzeczniczej.

Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności jest organem II instancji, właściwym do rozpatrywania odwołania od orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, wydawanych przez powiatowe i miejskie zespoły orzekające, działające na terenie danego województwa. Wojewódzki zespół może się zgodzić lub nie zgodzić (w części albo w całości) z orzeczeniem powiatowego zespołu. Jeśli z kolei Pani nie zgodzi się z orzeczeniem wojewódzkiego zespołu, przysługuje Pani możliwość odwołania do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Należy to zrobić za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który wydał decyzję. W postępowaniu sądowym trzeba być przygotowanym na wezwanie na badania lekarskie przez biegłych sądowych.

Więcej informacji na ten temat w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (t.j. Dz.U.2021 r. poz.857).

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas