Gdzie znaleźć lojalnych pracowników? Sprawdź, jak robi to Spółdzielnia Socjalna Honolulu
- Naszym głównym celem jest wprowadzanie osób z niepełnosprawnością na rynek pracy – mówi Przemysław Sołtysik, prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej Honolulu. – Skoncentrowaliśmy się na osobach z niepełnosprawnością intelektualną.
Spółdzielnia Honolulu, istniejąca od 2014 roku, prowadzi klubokawiarnię Drzwi Zwane Koniem w Katowicach, gdzie zatrudnia 13 osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i lekkim. Działalności gastronomicznej towarzyszy kulturalna – przed pandemią w klubokawiarni odbywało się nawet 300 wydarzeń kulturalnych rocznie. Spółdzielnia planuje też uruchomić sklep internetowy z rękodziełem tworzonym przez osoby z niepełnosprawnościami, a ponadto organizuje staże i praktyki dla osób niepełnosprawnych. Założyły ją Stowarzyszenie PFEE oraz Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych.
- Staramy się być przestrzenią otwartą, nie wszystkie wydarzenia organizujemy sami – mówi prezes Spółdzielni.
Działalność kulturalna to koncerty, warsztaty, pokazy filmowe, prelekcje, sceny oraz warsztaty improwizacji scenicznej, spotkania bookoholików, english meetingi czy też giełdy płyt i winyli. Klubokawiarnia bywa też miejscem festiwalowym, na stałe współpracuje z Ars Independent Festival, Xenium Demoparty oraz A festivalem. Dzięki temu, a także być może dzięki zabytkowej siedzibie zyskała stałe grono bywalców. Mieści się bowiem w dziewiętnastowiecznej, neoklasycystycznej willi Kramstów.
Zabezpieczenie z pożyczką
Na samym początku działalności (2015) w dostosowaniu lokalu do potrzeb gastronomicznych pomogła preferencyjna pożyczka dla podmiotów ekonomii społecznej oferowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i współpracującą z nim instytucję Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych (TISE). W tym roku organizacja skorzystała z niskooprocentowanej pożyczki w wysokości 100 tysięcy zł.
Zobacz nasz poradnik, jak podmioty ekonomii społecznej mogą skorzystać z pożyczki BGK.
- To była pożyczka płynnościowa, na którą zdecydowaliśmy się w niepewnych czasach pandemii. To narzędzie stworzone na ten czas przez BGK dla podmiotów ekonomii społecznej. Idealne dla nas zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń, aby zapewnić ciągłość działalności – mówi Przemysław Sołtysik.
Chwali sobie taką możliwość, ponieważ pożyczka może zostać umorzona w 25%, jeśli organizacja zachowa wszystkie miejsca pracy.
- A tak właśnie zamierzamy zrobić – dodaje prezes Spółdzielni Socjalnej Honolulu.
W tym roku Spółdzielnia stworzyła nowe miejsca pracy.
Pożyczki z Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej umożliwiają uzyskanie finansowania na rozwój przedsiębiorstwa społecznego czy rozpoczęcie takiej działalności na bardzo korzystnych warunkach, nawet dla PES, które mają ograniczone możliwości sfinansowania realizowanych przedsięwzięć (np. brak majątku na zabezpieczenie kredytu bądź brak historii kredytowej). Pożyczkami można sfinansować kilka rodzajów kosztów (obrotowe, rozwojowe, inwestycyjne). Dodatkowo PES nie opłacają żadnych opłat i prowizji z tytułu udzielenia pożyczek, które są dostępne na terenie całego kraju.
Ze środków Funduszu Pożyczki Płynnościowej dla Podmiotów Ekonomii Społecznej można pokryć wydatki związane z utrzymaniem bieżącej działalności i zapewnieniem płynności finansowej. Mogą to być np. wynagrodzenia pracowników (w tym także składowe należne ZUS, US), zobowiązania publiczno-prawne, zobowiązania handlowe, koszty użytkowania infrastruktury, zatowarowanie, półprodukty, koszty administracyjne, zakup drobnego wyposażenia.
Lojalność siłą
Przemysław Sołtysik podkreśla, że pracownicy z niepełnosprawnością są bardzo lojalni.
- Jeśli dobrze odnajdują się w swojej pracy, bardzo się do niej przywiązują. Pracodawca nie musi się obawiać, że będzie to dla nich tylko chwilowe zajęcie. To bardzo ważne w gastronomii, gdzie wiadomo, że jest duża rotacja zatrudnienia.
Prezes organizacji podkreśla, że każdy pracownik to indywidualność i do każdego należy podchodzić w odpowiedni sposób.
Osoby z niepełnosprawnością zatrudniane są w organizacji m.in. na stanowiskach pomocy kuchennej, porządkowych albo biurowych.
- To jest np. Wiola, Maciek, Krystian, jeden z naszych najmłodszych współpracowników. Mamy też osoby zajmujące stanowiska porządkowe, związane także z pracami ogrodniczymi, ponieważ mamy duży ogród o wielkości 600 m kwadratowych. Na tych stanowiskach pracują najczęściej mężczyźni, bo potrzebna jest tu siła fizyczna.
Indywidualne podejście
Spółdzielnia planuje niedługo zaangażować osoby z niepełnosprawnościami w realizację działalności kulturalnej, i to nie tylko na stanowiskach technicznych.
- Do wszystkich współpracowników należy podchodzić indywidualnie, niezależnie, czy mają oni niepełnosprawność, czy też nie. Każdy pracownik musi mieć przestrzeń, aby powiedzieć o swoich potrzebach, wyrazić je w jakiś sposób, a naszym obowiązkiem jako pracodawcy jest zapewnić odpowiednie warunki dla tej konkretnej osoby. Bez takiego indywidualnego podejścia praca w Spółdzielni nie ma większego sensu – kwituje Przemysław Sołtysik.
Spółdzielnia Socjalna Honolulu znalazła się w gronie finałowej piętnastki tegorocznego konkursu Przedsiębiorstwo Społeczne Roku im. Jacka Kuronia. Jeszcze wcześniej za swoją działalność społeczną Spółdzielnia otrzymała wiele nagród, m.in.: Asa Śląskiej Ekonomii Społecznej 2019, Jaskółkę w 2016, 2018 i 2019 roku, wyróżnienie w konkursie Nagroda im. Józefa Kocurka w dziedzinie działalności społecznej czy Lodołamacz 2020 (III miejsce).
Pożyczki z BGK dla podmiotów ekonomii społecznej
Bank Gospodarstwa Krajowego od 2012 roku realizuje program wsparcia podmiotów ekonomii społecznej, które oferują niskooprocentowane pożyczki. Udzielają ich współpracujące z BGK instytucje finansujące. Aktualny program „Wdrożenie instrumentu pożyczkowego w ramach Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej” działa w całej Polsce i ściśle wiąże się z misją BGK – wspierania zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.
W 2020 roku BGK uruchomił Pożyczki Płynnościowe dla Podmiotów Ekonomii Społecznej, które zasilane są środkami pochodzącymi ze spłat pożyczek udzielonych PES z projektu pilotażowego realizowanego przez BGK w Działaniu 1.4 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007–2013 oraz Działaniu 2.9 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020.
Więcej informacji na stronie bgk.pl.
Zobacz nasz poradnik o tym, kto i jak może starać się o wsparcie z pożyczek dla podmiotów ekonomii społecznej (PES) oraz na co można je przeznaczyć. Wyjaśniamy to krok po kroku.
Informacja na stronie Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach.
Informacja na stronie Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.
Zobacz zakładkę na Niepelnosprawni.pl o programach wsparcia BGK.
Więcej o Spółdzielni Socjalnej Honolulu.
Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz