Samocewnikowanie. Droga do niezależności i pewności siebie
Dla niektórych z nas opróżnianie pęcherza moczowego nie jest niestety rutynową czynnością fizjologiczną, lecz w pewnym sensie procedurą medyczną. Wywołane wadami wrodzonymi lub uszkodzeniami dróg moczowych i rdzenia kręgowego przewlekłe trudności w opróżnianiu pęcherza powodują, że konieczne staje się samocewnikowanie.
Cewnikowanie przerywane, bo tak nazywa się procedura samocewnikowania, polega na wprowadzeniu do pęcherza poprzez cewkę moczową jednorazowego cewnika. Niezwłocznie po opróżnieniu pęcherza cewnik jest wyjmowany. Według środowiska medycznego cewnikowanie przerywane jest referencyjną metodą opróżniania pęcherza moczowego*.
Często i regularnie
Pęcherz należy opróżniać przynajmniej 4–6 razy dziennie, aby zapobiegać pojawieniu się bakterii w moczu. Picie dużej ilości wody pomaga zadbać o zdrowy układ moczowy.
Cewnikowanie jest czynnością bardzo intymną, ale nie powinno wprawiać użytkowników cewników w nadmierne zakłopotanie. Podpowiadamy, co warto zrobić, aby przebiegało sprawnie.
Przede wszystkim nie należy obawiać się przerywania wykonywanej aktywności albo spotkania dlatego, że trzeba w ich trakcie iść do toalety. Przecież każdy tego potrzebuje! Wychodząc z domu, warto spakować do torby czy plecaka kilka cewników. Nie zajmują wiele miejsca, a mogą się przydać. W wybranym urządzeniu, na przykład telefonie komórkowym, można ustawić alarm, który będzie przypominał o konieczności opróżnienia pęcherza. Regularność odgrywa kluczową rolę.
Niektórzy już od dzieciństwa opróżniają swój pęcherz za pomocą cewnika. Warto jednak być uważnym. Rutyna powoduje, że czasami pomijamy ważne etapy, co może doprowadzić do istotnych problemów. Aby ich uniknąć, polecamy kierować się poniższymi zasadami.
5 zasad samocewnikowania
- Cewnikuj się regularnie i często.
- Rób to skutecznie.
- Pamiętaj o higienie.
- Nawadniaj się regularnie.
- Regularnie opróżniaj jelita.
Maksymalna czystość
Higiena rąk w procesie samocewnikowania stanowi bardzo ważny element. Mycie rąk jest skuteczną metodą zapobiegającą wnikaniu bakterii do pęcherza, a co się z tym wiąże – zakażeniom układu moczowego. Jeśli nie ma pod ręką mydła i ciepłej wody, należy użyć chusteczek dezynfekujących lub żelu. Ręce warto osuszać czystym ręcznikiem papierowym. Nigdy nie wolno używać cewnika dwukrotnie – nawet podczas drugiej próby umieszczenia go w cewce moczowej. Po użyciu cewnik zawsze należy wyrzucić do kosza na śmieci.
Bez względu na to, czy sam pacjent albo bliska mu osoba dopiero przygotowuje się, czy stosuje już metodę cewnikowania przerywanego, pojawiające się pytania są całkowicie naturalne. Odpowiedzi i wsparcia warto szukać u profesjonalistów.
Wieloletnie doświadczenie, badania i obserwacje potrzeb pacjentów prowadzone przez firmę Coloplast wykazują potrzebę edukacji i wspierania osób z intymnymi problemami zdrowotnymi. Początkujący użytkownicy cewników mają wiele pytań, dlatego firma realizuje dla nich wsparcie w ramach Programu Coloplast Care – Wsparcie w samocewnikowaniu.
Opiekun programu
Program Coloplast Care – Wsparcie w samocewnikowaniu stworzony jest, aby pomagać znaleźć odpowiedzi na nurtujące użytkowników pytania i wprowadzić ich w odpowiednie procedury samocewnikowania. Skierowany jest do osób, które otrzymały wskazanie do stosowania bądź stosują już metodę cewnikowania przerywanego. Opiekun, pozostając w stałym kontakcie z uczestnikiem Programu, uzupełnia edukację przekazywaną przez pracownika ochrony zdrowia. Dla niektórych osób motywujące jest poznawanie inspirujących historii innych użytkowników. Po zakończonej rozmowie opiekun może przesłać do uczestnika biuletyny informacyjne, dotyczące życia z dysfunkcją pęcherza, refundacji cewników czy poradni oferujących wsparcie na danym terenie. Co więcej, uczestnik Programu otrzymuje możliwość bezpłatnego przetestowania cewników urologicznych dopasowanych do jego indywidualnych potrzeb.
Wsparcie online, narzędzia i porady
W czasach COVID-19 nauczyliśmy się korzystać z dobrodziejstw internetu, który stał się miejscem spotkań i zdobywania informacji. Strona internetowa Coloplast.pl oferuje dostęp do rzetelnych i profesjonalnych wskazówek, poradników, a także artykułów dotyczących wielu zagadnień. Jak rozmawiać z innymi o samocewnikowaniu? Co z relacjami intymnymi i seksem? Na stronie Coloplast.pl znajdują się także filmy instruktażowe, pokazujące jak właściwie używać cewnika. Mogą być wartościowym wsparciem na każdym etapie.
Życie użytkowników cewników nie zawsze jest łatwe, ale nie musi być tak trudne, jak je malują. Dlaczego więc nie skorzystać ze wsparcia i razem pójść w tę drogę?
Aby dołączyć do Programu Coloplast Care – Wsparcie w samocewnikowaniu, należy zadzwonić pod numer bezpłatnej infolinii: 800 300 300 lub wypełnić krótki formularz online dostępny na stronie producenta pod adresem: www.coloplast.pl/care, gdzie znajdują się także zasady uczestnictwa w programie. Warto skorzystać z porad i wsparcia, które pomogą cieszyć się życiem.
Wartościowa wiedza specjalistów
Wykorzystując transmisje wideo, firma Coloplast organizuje webinary urologiczne skierowane do użytkowników cewników. Podczas takich spotkań prezentowane są przez specjalistów na przykład Wytyczne Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej (PTUD) dotyczące postępowania z pacjentem z neurogenną dysfunkcją dolnych dróg moczowych, zalety stosowania cewników hydrofilowych czy zasady refundacji cewników jednorazowych. Warto zapytać o dobór odpowiedniej procedury cewnikowania lub wskazówki dotyczące codziennego życia i stosowania cewników. Organizatorzy zawsze pozostawiają przestrzeń na pytania od uczestników, na które od razu udzielają odpowiedzi. Ostatnie takie spotkanie odbyło się 25 listopada 2021 r., a producent zapowiada kolejne. Aby być na bieżąco, warto śledzić profil Coloplast PL na Facebooku lub stronę internetową Coloplast.pl w zakładce Urologia.
Jeżeli są Państwo zainteresowani refundacją produktów przeznaczonych do leczenia ran albo mają Państwo inne pytania dotyczące tej tematyki, prosimy o kontakt pod bezpłatnym numerem infolinii Telefonicznego Centrum Pacjenta Coloplast – 800 300 300.
* Apoznański W., Chrzan R., Cygan A., Koszutski T., Skobejko-Włodarska L., Zalecenia Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej dotyczące postępowania u dzieci z neurogenną dysfunkcją dolnych dróg moczowych, Analiza przypadków, „Pediatria” 1/2021, s. 16–17.
Partnerem artykułu jest Coloplast
Artykuł pochodzi z numeru 6/2021 magazynu „Integracja”.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz