Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ustawa covidowa a odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności

24.05.2022
Autor: Małgorzata

Córka do 31.03.2022 r. posiadała orzeczenie o niepełnosprawności dla osób do 16. roku życia, które uprawniało mnie i córkę zarówno do zasiłku, jak i świadczenia pielęgnacyjnego (punkty 7 i 8 w orzeczeniu miały status – wymaga). 30.03.22 r. złożyłam wniosek o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności. Dnia 11.04.22 r. odbyła się komisja zaoczna orzekająca. 15.04.2022 r. odebrałam nowe orzeczenie o niepełnosprawności, gdzie nie przyznano córce pkt 7. Do tej pory od jej 4 roku życia zawsze miałyśmy ten punkt z uwagi na jej funkcjonowanie i to że wymaga ciagłej opieki i asysty nawet w opiniach ze szkoły miałysmy takie wskazania. Czy orzeczenie córki, wygasłe 31.03.22 r., będzie przedłużone z ustawy covidowej a tym samym będzie uprawniało nas do dalszych świadczeń: zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ nowe orzeczenie o niepełnosprawności będzie w odwołaniu, więc nie jest prawomocne? Co w takiej sytacji mam zrobić? Boję się, że z dnia na dzień zostanę bez środków na terapię mojego dziecka.

Szanowna Pani,

Orzeczenia o niepełnosprawności z mocy prawa zostały przedłużone. Proszę zapoznać się z informacją na Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wydawanych przez powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (niepelnosprawni.gov.pl) .

Obecnie odwołano stan epidemii, i mamy od 16 maja br. stan zagrożenia epidemicznego. „Nowe” orzeczenie wydane w czasie obowiązywania tzw. ustawy covidowej jeżeli nie uprawomocniło się jeszcze, to nie ma mocy wiążącej. Do czasu jego uprawomocnienia się powinny być więc wypłacane na podstawie obowiązującego orzeczenia świadczenia związane z niepełnosprawnością (gdyż to orzeczenie jest obowiązujące z uwagi na jego przedłużenie z mocy prawa). Jednakże w praktyce okazuje, się że organy w różnych częściach Polski potrafią inaczej podchodzić do sprawy. Dlatego zapraszam Panią do kontaktu telefonicznego, aby przekazała mi Pani na bieżąco na jakim etapie jest sprawa Pana córki, aby ewentualnie poradzić Pani w razie jakiś problemów.

Dlatego jeżeli będzie chciała Pani porozmawiać ze mną o sprawie szerzej, może Pani skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Pani od razu udzielona porada). 

Z poważaniem, dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas