Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Osoba z niepełnosprawnością z talentem artystycznym w rodzinie

29.06.2023
Autor: Magdalena

Dzień dobry, jestem osobą z niepełnosprawnością od urodzenia. Mam talent artystyczny. Otrzymałam nagrody i stypendia. Moja rodzina nie pozwala mi mieszkać w domu. Jestem na granicy bezdomności. Nie mam statusu studenta. Czy mogę korzystać z domu rodziców lub rodziny - mają swoje domy i mieszkania. Jestem ofiarą przemocy w rodzinie. Mam 32 lata.

Szanowna Pani,

w świetle przepisów prawa, jest Pani lokatorem, natomiast rodzice są właścicielami lokalu. Właściciel lokalu ma możliwość wyeksmitowania uciążliwego lokatora jeżeli zaniedbuje swoje obowiązki mieszkaniowe prowadzące do powstania szkód, niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców,  lub wykracza w sposób rażący przeciwko porządkowi domowemu. Zatem, tylko gdyby Pani jako lokatorka działała na szkodę mieszkańców i zakłócała porządek domowy, rodzina ma podstawy do jej eksmisji. Gdyby do eksmisji doszło, w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.

Osoby uprawnione do otrzymania lokalu socjalnego w przypadku eksmisji, to: 

  • kobieta w ciąży,
  • małoletni, niepełnosprawny w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy społecznej lub ubezwłasnowolniony oraz sprawujący nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkały
  • obłożnie chory,
  • emeryt i rencista spełniający kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,
  • osoba posiadająca status bezrobotnego,
  • osoba spełniając przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały

- chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.

Pani jako osoba niepełnosprawna do czasu otrzymania lokalu socjalnego zamieszkiwałaby zapewne w dotychczasowym mieszkaniu. Jeśli chodzi o stosowanie przemocy to powinna Pani zgłaszać ją policji, OPS. Pod numerem infolinii 800 120 002, mejlowo pod adresem niebieskalinia@niebieskalinia.info lub listownie pod adresem Al. Jerozolimskie 155 02-326 Warszawa działa specjalna organizacja specjalizująca się w udzielaniu pomocy ofiarom przemocy.

Z poważaniem

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas