W tym roku podarujmy dzieciom na Gwiazdkę najcenniejszy prezent - wiedzę!
Zbliża się koniec grudnia, a wraz z nim upragniona Gwiazdka. Nieustanny przedświąteczny bieg sprawia, że niejednokrotnie zapominamy o tym, co jest przecież najważniejsze, czyli o zdrowiu. A gdyby można było je także podarować dzieciom, a poprzez nie całym rodzinom zgromadzonym wokół choinki i świątecznego stołu? Trwa rejestracja do międzynarodowego programu edukacyjnego FAST Heroes, dedykowanego dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (5-9 lat).
Bezcenna wiedza
Już dziś można przygotować na Gwiazdkę bezcenny dar, który ma szansę uratować zdrowie, a nawet życie! Wiedza zdobyta w programie edukacyjnym FAST Heroes idealnie bowiem nadaje się na gwiazdkowy prezent.
- FAST – Face (twarz),
- Arm (ramię),
- Speech (mowa),
- Time (czas).
Dzieci poznają te trzy charakterystyczne objawy udaru mózgu i rolę decydującego bezcennego czasu podczas pięciu lekcji, które dotąd zostały przeprowadzone w ponad 1000 placówek edukacyjnych w naszym kraju. Łącznie w programie udział wzięło ok. 200 tysięcy dzieci z 14 krajów, w tym ponad 30 tysięcy z Polski.
Dlaczego program FAST Heroes jest tak ważny?
Przede wszystkim uświadamia nas na temat powszechnego zagrożenia – udaru mózgu. W Polsce odnotowujemy corocznie około 80 – 90 tys. jego przypadków. Oznacza to, że statystycznie co 6,5 minuty jedna osoba doznaje udaru mózgu. Najczęściej są to osoby starsze. Jego ofiarą padają jednak także młodsi ludzie. Udar mózgu niesie ze sobą ryzyko nie tylko trwałego kalectwa, ale może nawet prowadzić do śmierci. Optymistyczna wiadomość jest taka, że nie jesteśmy zupełnie bezbronni w walce z tym groźnym przeciwnikiem. Dzięki programowi edukacyjnemu FAST Heroes i umiejętnemu rozpoznaniu zagrożenia, dzieci mogą ocalić życie swoich najbliższych, co zostało przedstawione w animacji na przykładzie Toli – bohaterki Załogi FAST i jej dziadka Arnolda. Nie tylko peleryna
i maska czynią SUPERBOHATERA!
Na czym polega program FAST Heroes?
Przyświeca mu idea „nauki przez zabawę” i przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5-9 lat. Program opiera się na cyklu pięciu zajęć edukacyjnych prowadzonych przy pomocy staranie opracowanych zeszytów ćwiczeń. Program można realizować także z domu w wersji online korzystając z bezpłatnych e-booków, dostępnych po zalogowaniu na oficjalnej stronie kampanii FAST Heroes. Dzięki temu do dzieci mogą dołączyć również rodzice, a rodzinna zabawa zamienia się w pełną wyzwań edukacyjną przygodę.
Inicjatywa zyskała wsparcie ekspertów
Program został międzynarodowo doceniony nie tylko przez nauczycieli, rodziców i ich dzieci, ale także ekspertów medycznych, towarzystwa naukowe, fundacje, ministerstwa i inne podmioty, w tym Światową i Europejską Organizację Udaru Mózgu. W bieżącym roku FAST Heroes otrzymał również rekomendację Komisji Europejskiej w ramach inicjatywy „Razem Zdrowsi”. W Polsce program objęło patronatem Polskie Towarzystwo Udaru Mózgu oraz Stowarzyszenie „Udarowcy - Liczy się Wsparcie!”.
- Udaru mózgu najczęściej doznają osoby starsze, niejednokrotnie podczas opieki nad wnukami. Dlatego tak istotne jest, aby edukować dzieci na ten temat i uczyć je rozpoznawać charakterystyczne symptomy takie, jak: opadnięta ręka, bełkotliwa mowa czy wykrzywienie kącika ust. Ponadto najgroźniejszym przeciwnikiem w walce z udarem mózgu jest czas, a odpowiednio szybka reakcja może zminimalizować poziom niepełnosprawności, a nawet uratować życie. Program edukacyjny FAST Heroes zaznajamia dzieci z charakterystycznymi objawami udaru mózgu oraz uczy korzystania z numeru alarmowego 112, czyli porusza aspekty kluczowe dla ratowania życia najbliższych – babć i dziadków. Całym sercem popieramy program edukacyjny FAST Heroes i przyświecające mu cele. Jesteśmy przekonani, że poprzez edukację dzieci zwiększa się także ogólna świadomość społeczna o udarze mózgu wśród dorosłych – mówi dr Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia „Udarowcy – Liczy się Wsparcie!”.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz