Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca zdalna

17.10.2023
Autor: Magdalena

Mam pytanie odnośnie pracy zdalnej dla osoby opiekującej się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Obecnie pracuję stacjonarnie w Warszawie. Mam niepełnosprawną siostrę, której opiekunem prawnym jest mama. Obecnie opieka wymaga zaangażowania kolejnych osób. Czy w takiej sytuacji mogę ubiegać się o pracę zdalną, mimo że nie jestem prawnym opiekunem?

Szanowna Pani,

w dniu 27 stycznia 2023 r. Prezydent RP podpisał nowelizację Kodeksu pracy, zgodnie z którą (art. 67 ze znaczkiem 19 § 6.) – „Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika, o którym mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3, pracownicy w ciąży, pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia, a także pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, o wykonywanie pracy zdalnej, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownika.”

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem w tym celu można skontaktować się z jednym Centrów Integracji, które siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776) , Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas