Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przejazd pociągiem

28.08.2023
Autor: Katarzyna

Mam następujące pytanie: Mój 4 letni syn ma autyzm i nie raz jeździmy pociągiem. Syn ma legitymację osoby z niepełnosprawnością, czy konduktor ma prawo rządać ode mnie zaświadczenia, że jedziemy do lekarza czy na rehabilitację jeśli mam kupiony bilet ze zniżką?

Szanowana Pani,

Sprawy w tym zakresie reguluje ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Ustawa reguluje uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego w regularnych przewozach osób, wykonywanych przez uprawnionych przewoźników kolejowych i autobusowych. Przepisów ustawy nie stosuje się do komunikacji miejskiej. W tym zakresie należy sprawdzać każdorazowo jak wygląda kwestia przejazdów i ulg w danym mieście  

Zalecam każdorazowe sprawdzenie na stronie www. danego przewoźnika jak wygląda kwestia ulgowych przejazdów. Poniżej podany jest link do katalogu ulg na stronie www.intercity.pl

W związku z powyższą ustawą możliwe jest podróżowanie z dzieckiem np. na konsultację lekarską do innego miasta z uwzględnieniem ulgi. Na podstawie ustawy uprawnione do ulgi 78% są dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne do ukończenia 24 roku życia oraz studenci dotknięci inwalidztwem lub niepełnosprawni do ukończenia 26 roku życia – wyłącznie przy przejazdach z miejsca zamieszkania lub z miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo–wychowawczej, placówki oświatowo–wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno–wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno–pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, a także na turnus rehabilitacyjny – i z powrotem.

Z uwagi na powyższe przejazd pociągiem na konsultację lekarską będzie mieścił się w transporcie objętym ulgą z miejsca zamieszkania do zakładu opieki zdrowotnej. Przed skorzystaniem z ulgowego przejazdu należy koniecznie zapoznać się z warunkami na jakich odbywa się ten przejazd. Przy przejazdach do i z jednostek udzielających świadczeń zdrowotnych wymagane jest m.in. zaświadczenie (zawiadomienie, skierowanie) określające odpowiednio: a) termin i miejsce badania, leczenia, konsultacji, zajęć rehabilitacyjnych, zajęć terapeutycznych albo pobytu w ośrodku wsparcia, domu pomocy społecznej lub na turnusie rehabilitacyjnym; b) potwierdzenie stawienia się na badania, konsultację, zajęcia rehabilitacyjne, zajęcia terapeutyczne.

Ważne informacje o ulgach znajdują się pod adresem https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/kup-bilet/przepisy-i-taryfy/ulgi/ulgi-ustawowe/ . Pod tym adresem  znajdziemy w tekście strony plik z informacją o ulgach ustawowych     (np. pkt 8 i 9 tabeli nr 1 – dotyczy przejazdu dziecka, rodzica lub opiekuna).

Jeżeli będzie chciała Pani jeszcze porozmawiać ze mną o sprawie może Pani skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Pani od razu udzielona porada).

Z poważaniem

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas