Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne a praca podopiecznego

03.10.2023
Autor: Weronika

Moja mama pobiera świadczenie pielęgnacyjne w związku ze sprawowaniem opieki nade mną. Ja mam rentę socjalną. Czy mogę podjąć pracę zdalną? Czy nie spowoduje to, że moja mama utraci świadczenie?

Szanowna Pani,

Tak. Może Pani podjąć pracę. Podjęcie pracy przez osobę z niepełnosprawnością nie powoduje odebrania świadczenia opiekunowi tej osoby. Zawsze jednak trzeba mieć na uwadze zasady jakimi rządzi się świadczenie pielęgnacyjne. Dlatego proszę zapoznać się z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, zgodnie z którym wykładnia pojęcia rezygnacji z pracy zarobkowej spowodowanej koniecznością sprawowania permanentnej opieki nad osobą bliską o określonym stopniu niepełnosprawności musi się więc odbywać przez pryzmat celu jakiemu służą świadczenia opiekuńcze, którym jest zrekompensowanie osobom wymagającym opieki i osobom tę opiekę sprawującym, utraconego zarobku i wydatków związanych z koniecznością zapewnienia tej opieki. Z punktu widzenia celu tego świadczenia, nie jest zatem istotne czy nastąpiła rezygnacja z zatrudnienia czy rezygnacja z podjęcia zatrudnienia. Istotne jest natomiast to, czy zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku istnieje bezpośredni związek ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawną osobą. Cel i istota świadczenia pielęgnacyjnego pozwalają wskazać, że w art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych chodzi raczej o ustawiczną opiekę sprawowaną nad osobą niepełnosprawną. Punkt ciężkości w tym zakresie tkwi w stałości opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, a to oznacza, że opieka ta powinna być sprawowana codziennie. Opiekun musi pozostawać do dyspozycji podopiecznego - udzielając pomocy oraz wykazując ciągłą gotowość niesienia pomocy. Sprawowanie tego rodzaju opieki nie musi oznaczać, że podopieczny nie może podejmować adekwatnych dla swego stanu zdrowia aktywności, a opiekun musi wykonywać swoje obowiązki bez przerwy, 24 godziny na dobę oraz że powinien zamieszkiwać ze swoim podopiecznym. Codzienne wielogodzinne świadczenie pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego i sprawowanie opieki może stanowić przesłankę do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, o ile nie pozwala na podejmowanie pracy zarobkowej. (Tak wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 20 kwietnia 2023 r. II SA/Gd 1085/22 za: Legalis).

Tak wiec gdy w przypadku podjęcia przez Panią pracy,  nadal wymagane będzie wobec Pani osoby codzienne świadczenie pomocy, to cały czas zachodzić będą przesłanki do świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna.     

Jeżeli będzie potrzeba aby porozmawiać ze mną o sprawie szerzej, można skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie od razu udzielona porada).

Z poważaniem

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas