Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Fundusz Dostępności. Poradnik dla spółdzielni mieszkaniowych [PDF dostępny]

21.04.2023
Autor: Mateusz Różański
Źródło: Konsultacja: Bank Gospodarstwa Krajowego
Okladka poradnika dla społdzielni mieszkaniowych. W tle jest zdjęcie zewnętrznego szyubu widnowego przy budynku mieszkalnym. Na górzeloga programu Dostępność Plus i Banku Gospodarstwa Krajowego. Logo Integracji

Od 2019 r. Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi Fundusz Dostępności, dzięki któremu m.in. spółdzielnie mieszkaniowe mogą uzyskiwać niskooprocentowane pożyczki na likwidację barier. Razem z Bankiem Integracja przygotowała poradnik, który pomoże władzom spółdzielni podjąć decyzję o wzięciu pożyczki na przykład na budowę windy. Poradnik można pobrać w formie dostępnego PDF.

W Polsce populacja osób w wieku 65 lat i powyżej stanowi, według szacunków, ok. 18,9 proc., w 2035 r. wzrośnie do 24,5 proc., w 2050 r. osiągnie 32,7 proc. Oznacza to, że polskie społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się w Europie. Tymczasem wiele budynków mieszkalnych w Polsce powstawało z myślą przede wszystkim o zapewnieniu mieszkań rosnącej młodej populacji. Niegdysiejsi dwudziestolatkowie, którzy dostawali klucze do swoich mieszkań w czasach powojennego boomu demograficznego, dziś mają po 70-80 lat. Ze względu na obowiązujące przez lata przepisy, w budynkach, w których mieszkają, nie ma m.in. wind czy podjazdów. Wyzwaniem dla nich jest często nawet zrobienie zakupów w osiedlowym sklepie, bo droga do niego usiana jest barierami architektonicznymi. Stąd mamy w Polsce pokaźną grupę tzw. więźniów czwartego piętra, ludzi, którzy, na przykład z powodu schodów, nie są w stanie opuścić swojego miejsca zamieszkania.

Od 2019 r. mamy jednak systemowe rozwiązanie, które umożliwia m.in. spółdzielniom mieszkaniowym pozyskiwanie środków na likwidację barier architektonicznych, w tym montaż windy.

W ramach Funduszu Dostępności, będącego elementem Programu Dostępność Plus, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udziela pożyczek na dostosowanie budynków. Środki nie są przeznaczone wyłącznie na windy, lecz wszystko, co w przestrzeni wspólnej ułatwi życie osobom z niepełnosprawnością, seniorom, rodzicom z dziećmi w wózkach, podnosząc przy okazji wartość budynku i mieszkań.

Z oferowanych w ramach Funduszu preferencyjnych pożyczek z niskim oprocentowaniem – stałym 0,15 % w całym okresie kredytowania – mogą skorzystać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, a również osoby fizyczne – właściciele wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz inne podmioty uprawnione.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego poradnika, ale też do pokazywania go władzom spółdzielni mieszkaniowych.

Poradnik dla spółdzielni mieszkaniowych [dostępny PDF]

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas