Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Toaleta dla osób niepełnosprawnych – prywatna czy publiczna?

25.10.2007
Autor: Krzysztof Kaperczak

Przystępując do projektowania łazienki z myślą o korzystaniu z niej przez osoby niepełnosprawne już na wstępie musimy ustalić czy będzie się ona znajdowała w miejscu publicznym czy też w domu (lub mieszkaniu) prywatnym. Pytanie to jest pytaniem zasadniczym. Z mocy prawa toalety w budynkach użyteczności publicznej muszą bezwzględnie spełniać przepisy zawarte w normatywach. Natomiast domy i mieszkania prywatne są z tego wymogu zwolnione.

wizualizacja: łazienka publiczna

wizualizacja: łazienka publiczna
Łazienka publiczna

Tak więc, w myśl obowiązujących przepisów, w każdym budynku użyteczności publicznej (urzędzie, centrum handlowym itd.) na każdej kondygnacji przynajmniej jedna łazienka musi być przystosowana dla korzystania z niej przez osoby niepełnosprawne. Przepisy określają tutaj niektóre elementy wyposażenia oraz sposób ich montażu. Niestety konieczność uwzględnienia na zasadzie kompromisu wszystkich schorzeń i dolegliwości powoduje, że osoby o specyficznej (nietypowej) niepełnosprawności mogą napotkać problemy podczas korzystania z tak przygotowanych pomieszczeń.

wizualizacja: łazienka prywatna
Łazienka prywatna

Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku łazienki prywatnej. Tutaj normatywy są dla nas jedynie materiałem wyjściowym. O wszystkim decydujemy wyłącznie my a konkretnie indywidualne cechy naszego przyszłego użytkownika, rodzaj jego niepełnosprawności, zakres możliwej samoobsługi (stopień samodzielności) oraz warunki fizyczne (np. wzrost, waga).

wizualizacja: łazienka prywatna
Łazienka prywatna

Powrót do artykułu głównego

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Przystosowanie mieszkania pod osobę niepełnisprawną
    Gabrysia
    25.11.2015, 09:04
    Mój mąż jeździ od 3 lata na wózku inwalidzkim i musieliśmy przeprowadzić gruntowny remont całego mieszkania. Nie było to łatwe, ale na szczęście już mamy to za sobą. Większość wyposażenia sanitarnego zamawialiśmy w Akcjum, gdzie chętnie i profesjonalnie nam doradzili. Bardzo mili ludzie.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas