Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Znaczenie poręczy i innych elementów pomocniczych w łazience dla osób niepełnosprawnych

25.10.2007
Autor: Krzysztof Kaperczak

Poręcze w założeniu mają być pomocne wszystkim osobom niepełnosprawnym w korzystaniu z miski ustępowej, umywalki, prysznica bądź z wanny. W praktyce są jednak wykorzystywane tylko przez część z tych osób. Głównie przez osoby starsze oraz poruszające się o kulach. Pozwalają bowiem, w czasie dokonywania różnych czynności, dodatkowo wykorzystać także ręce.

W przypadku osób poruszających się na wózkach należy pamiętać o tym, aby coś co ma służyć i pomagać, nie stanowiło utrudnienia. Przy wyborze poręczy zwróćmy zatem uwagę na to, aby przynajmniej jedna z nich była montowana jako uchylna.

wizualizacja: osoba niepełnosprawna przesiada się z wózka na muszlę ustępową

Istnieje wiele rodzajów poręczy zarówno prostych jak i łamanych. Rozwiązaniem optymalnym jest zastosowanie poręczy łamanych

wizualizacja: poręcze w toalecie

- szczególnie, gdy łazienka jest wykorzystywana przez osoby o różnych schorzeniach. Tego typu poręcze pozwalają nam bowiem na wykorzystanie różnych części ręki - zarówno dłoni, jak również łokcia, nadgarstka, a nawet przedramienia.

Dla osób mających kłopoty z mocnym chwytem, w miejsce poręczy gładkich należy zastosować faliste. Zdecydowanie poprawią one pewność chwytu.

wizualizacja: poręcze falista

Nie należy także zapominać o pozostałych elementach, z których korzystają osoby niepełnosprawne w łazience - gniazdka elektryczne, wieszaki na ubrania (szczególnie istotne w przypadku toalety publicznej i zimowej pory) oraz szafki. Także one powinny być odpowiednio dostosowane.

Bardzo pożytecznym rozwiązaniem może być zastosowanie kaloryfera z grzałką elektryczną. Jego użycie w trakcie chłodnych dni poza sezonem grzewczym pozwoli zapobiec przeziębieniu po wyjściu z wanny bądź prysznica.

Niezmiernie istotnym elementem wyposażenia łazienki jest lustro. Zwyczajowo jest ono montowane nad umywalką. W przypadku łazienki bez barier zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie lustra uchylnego. Jego odpowiednie odgięcie pozwala bowiem na dokładne przejrzenie się osobie na wózku. Zazwyczaj nie jest to możliwe, gdy jest ono na stałe zawieszone nad umywalką.

Powrót do artykułu głównego

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas