Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Demencja. Znaleźć język emocji

20.07.2023
Autor: Mateusz Różański
Na lewej cześci grafiki jest twarz Marcela Andino Veleza, około czterdziestoletniego mężczyzny o śródziemnomorskiej urodzie. Po lewej jest tytuł podczastu i Demencja. Znaleźć język emocji. Pod tytułem są nazwiska rozmówców: Marcel Andino Velez i Mateusz Różański

- Bo w opiece nad chorym z demencją oczywiście kluczowe jest zapewnienie tym ludziom poczucia bezpieczeństwa i takiego ogólnego dobrostanu, takie sprawianie im najlepiej drobnych przyjemności, ponieważ dopiero w tym momencie chory z demencją, który czuje się bezpiecznie i czuje się doceniany i reaguje uspokojeniem tych różnych negatywnych zachowań, które znamy — agresji, uporu, odmowy, kiedy Ci ludzie mają okazję, żeby właśnie dać coś od siebie, żeby przejąć coś pozytywnego, to daje ogromne efekty terapeutyczne — mówi w rozmowie z Mateuszem Różańskim Marcel Andino Velez, założyciel firmy Młodszy Brat zajmującą się opieką nad osobami starszymi, gerontolog i koordynator opieki geriatrycznej, a także były wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, który dziś prowadzi warsztaty „Muzeum pamięci”.

Podcastu można posłuchać:

 

Transkrypcja podcastu

Jeśli potrzebujesz transkrypcji lub jest Ci wygodniej czytać niż słuchać, to zachęcamy do zapoznania się z podcastem w formie pisanej na portalu Niepelnosprawni.pl.

Cykl podcastów „Z każdym o wszystkim”

Rozmowy na tematy kontrowersyjne, budzące emocje, ale przede wszystkim ciekawe i ważne dla każdego. Goście Mateusza Różańskiego, dziennikarza magazynu „Integracja” i portalu Niepelnosprawni.pl, łamią tabu i pokazują rzeczywistość daleką od stereotypów. Dzielą się swoją wiedzą, a trudne często doświadczenia potrafią przekuć w działania, dzięki którym świat staje się choć trochę lepszy. Do tej pory w ramach cyklu ukazały się:

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas