Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawo.pl: skarbówka pozwala skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na zakup laptopa i smartfona

10.10.2023
Autor: Pap Media Room, fot. pixabay
kobieta przyczepia kartkę samoprzylepną do laptopa

Osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności może odliczyć wydatki na zakup sprzętu elektronicznego dostosowanego do jej indywidualnych potrzeb. Ulga rehabilitacyjna przysługuje na zakup urządzeń, które dzięki specjalnym funkcjom mogą być wykorzystywane np. przez osobę z dużą wadą wzroku, informuje Prawo.pl.

Kto może skorzystać z ulgi?

Serwis Prawo.pl przypomina, że żeby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na zakup elektroniki użytkowej, sprzęt musi być „zindywidualizowany". Tak było w przypadku mężczyzny, który ma orzeczenie o niepełnosprawności narządu ruchu oraz dużą wadę wzroku. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) zgodził się w interpretacji z 29 września 2023 r. (nr 0111-KDSB2-2.4011.278.2023.2.AP), że przysługuje mu ulga na nabycie sprzętu ułatwiającego wykonywanie pracy zdalnej.

- O prawie do odliczenia wydatków zdecydował fakt, że sprzęt jest przystosowany do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej. W przypadku standardowego komputera odliczenie byłoby trudne – zauważa Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce, w artykule Prawo.pl. - Jednak w sprawie analizowanej przez dyrektora KIS podatnik udowodnił, że jest to sprzęt ułatwiający wykonywanie czynności życiowej konkretnej osoby – dodał ekspert.

Wydatki nielimitowane

Wydatki na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, należą do tzw. wydatków nielimitowanych.

- To oznacza, że ustawa o PIT nie przewiduje limitu kwotowego ich odliczenia. Podatnik może je odjąć od dochodu w faktycznie poniesionej wysokości, na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie – wyjaśnia Grzegorz Grochowina na łamach Prawo.pl.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas