Praca w godzinach nocnych
Dzień dobry,
Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności. Mam wątpliwości co do pracy w godzinach nocnych. Przeczytałam, że jest to praca w godzinach 21:00-6:00. Pracuję zmianowo. W grafiku najpóźniej kończę pracę o 23:00, a zaczynam o 16:00. Czy od godziny 21do 23 to są godziny nocne? Nie rozumiem. Czy te godziny są zgodne z Kodeksem Pracy?
Szanowna Pani,
zgodnie z przepisami kodeksu pracy, poprzez pracę w godzinach nocnych należy rozumieć pracę odbywającą się między godzinami 21.00 a 7:00. W tych granicach porę nocną ustala się w regulaminie pracy bądź układzie zbiorowym. Jeżeli takich aktów w zakładzie pracy nie ma, wówczas prawo do wyznaczenia godzin nocnych leży w kompetencjach pracodawcy Art. 151(8) § 1 oraz § 2 Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks pracy. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej. Tak stanowi art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Z kolei art. 16 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych mówi, że zakaz pracy w porach nocnych nie dotyczy niepełnosprawnych, zatrudnionych przy pilnowaniu mienia oraz tych, którzy posiadają orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy w nocy.
Pracodawca, który zleca pracę w porze nocnej osobie niepełnosprawnej, objętej zakazem takiej pracy, popełnia wykroczenie zagrożone karą grzywny w wysokości od 1.000 zł do 30.000 zł (art. 281 pkt 5 K.p.).
Reasumując, pracownik niepełnosprawny, o ile nie posiada zgody lekarza medycyny pracy, a w przypadku jego braku, to lekarza sprawującego opiekę nad daną osobą, lub nie jest zatrudniony przy pilnowaniu, nie może wykonywać pracy w porze nocnej. Pozostaje więc do sprawdzenia czy wnioskowała Pani o właśnie taką zgodę lekarską i czy taka zgoda jest w posiadaniu pracodawcy.
Z poważaniem
Anita Siemaszko, prawnik