Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm przyjął ustawy o dodatkach dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych i rodzin zastępczych

26.04.2024
Autor: inf.pras., fot. pixabay
rączka małego dziecka

-To dodatki, które pozwolą godnie żyć i pozwolą poczuć, że ta trudna praca jest w Polsce szanowana – mówi ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz.

Wprowadzenie programów, które pozwolą na wypłatę już od 1 lipca br. dodatków w wysokości 1000 zł brutto pracownikom pomocy społecznej, pieczy zastępczej, a także instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi – to cel przyjętych w piątek przez Sejm regulacji przygotowanych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Praca pełna poświęcenia

– Przez pięć tygodni z rzędu na Radzie Ministrów stawały projekty ustaw przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dwie z nich właśnie dziś zostały przyjęte przez Sejm, a gdy zatwierdzi je Senat i podpisze prezydent, staną się obowiązującym prawem – wskazuje ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Szefowa MRPiPS od początku prac nad ustawą podkreślała, że pracownice i pracownicy socjalni z pełnym poświęceniem wykonują codziennie trudną, wymagającą specjalistycznej wiedzy i odpowiednich kompetencji pracę, która musi być odpowiednio wynagradzana.

Godne wynagrodzenie i godne życie

– To ustawy bliskie ludziom: to dodatki dla pracowników pomocy społecznej, dla pracowników socjalnych, dla pracowników żłobków w kwocie tysiąca złotych. To dodatki, które pozwolą godnie żyć i pozwolą poczuć, że ta trudna praca jest w Polsce szanowana – podkreśla ministra Dziemianowicz-Bąk.

Jak wskazuje, druga przyjęta dziś przez Sejm ustawa to rozwiązanie wspierające dodatkiem w kwocie tysiąca złotych rodzinną pieczę zastępczą, rodzinne domy dziecka, zawodowe rodziny zastępcze.

– Czasami bowiem w rodzinie się ktoś rodzi, a czasami ta rodzina musi się pojawić na pewnym etapie życia dziecka. I kiedy się pojawia, kiedy otacza dziecko troską i opieką, powinna być wspierana – zaznacza ministra.

Dodatki do wynagrodzeń od 1 lipca tego roku

Przyjęte przez Sejm regulacje mają umożliwić wprowadzenie programów rządowych, które pozwolą na wypłatę od 1 lipca 2024 roku dodatku w wysokości 1 tys. zł brutto  pracownikom zatrudnionych na umowę o pracę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej (ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, centrach usług społecznych, domach pomocy społecznej, placówkach specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego, ośrodkach interwencji kryzysowej, ośrodkach wsparcia, w tym: ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dziennych domach pomocy, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schroniskach dla osób bezdomnych, schroniskach dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, klubach samopomocy), systemie pieczy zastępczej i wspierania rodziny (asystenci rodziny, koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, pracownicy placówek opiekuńczo-wychowawczych, osoby zatrudnione do pomocy w rodzinach zastępczych zawodowych i rodzinnych domach dziecka na podstawie umowy o pracę, pracownicy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, pracownicy interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, pracownicy placówek wsparcia dziennego), instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, które prowadzone są przez samorządy (żłobki, kluby dziecięce, dzienni opiekunowie), osobom, które pełnią funkcję rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzą rodzinne domy dziecka.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Dla kogo
    Marta
    06.05.2024, 13:16
    Czy dodatek ten będzie przysługiwał tylko pracownikom od pieczy zastępczej??? A co z pozostałymi pracownikami PCPRów?
    odpowiedz na komentarz
  • Czyli kto?
    Marta
    06.05.2024, 11:52
    Czy to oznacza, że tym dodatkiem zostaną objęci wszyscy pracujący na umowę o pracę np. w PCPR-ach czy tylko pracownicy wykonujący pracę związaną z pieczą zastępczą?
    odpowiedz na komentarz
  • Zasiłek pielęgnacyjny nie będzie podniesiony
    Figa
    30.04.2024, 21:00
    Czyli zasiłek pielęgnacyjny z MOPS 215 pln, pozostanie na dotychczasowym głodowym poziomie. Dziękujemy
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas