We wtorek mija ważny termin. ZUS przypomina o świadczeniu wychowawczym
Dwie doby zostały rodzicom na złożenie wniosku o wypłatę świadczenia wychowawczego na nowy okres rozliczeniowy. Kto zdąży ma gwarancję, że pieniądze będą wpływać na rachunek bankowy od czerwca.
Wniosek należy wysłać do 30 kwietnia włącznie
Rodzice i opiekunowie z Opolszczyzny zmobilizowali się w mijających tygodniach w sprawie wniosków o pieniądze z programu „Rodzina 800+”. Jeszcze na początku kwietnia opolski ZUS rejestrował około 59 tys. wniosków o świadczenie na nowy okres rozliczeniowy. Obecnie jest ich w regionie już prawie 76 tys.
- Jeśli rodzice wyślą elektroniczny wniosek o świadczenie wychowawcze do 30 kwietnia włącznie, to mogą być pewni, że ZUS będzie wypłacał 800 złotych na jedno dziecko już od czerwca – przypomina Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Co się stanie, gdy wniosek wpłynie później?
Co się stanie gdy wniosek wpłynie do ZUS później? Jeżeli wniosek wpłynie w maju, to Zakład wypłaci świadczenie do końca lipca z wyrównaniem od czerwca. Gdy wniosek wpłynie
w czerwcu, pieniądze trafią na wskazane konto do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca. Natomiast jeśli rodzic złoży wniosek po 30 czerwca, to pieniądze na koncie pojawią się w ciągu dwóch miesięcy i to już bez wyrównania za czerwiec. Świadczenie ZUS wypłaci tylko od miesiąca złożenia wniosku. Nie dotyczy to rodziców, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem.
Rodzice, którzy składają wniosek na nowo narodzone dziecko w kwietniu mogą za jednym razem aplikować o świadczenie na dwa okresy świadczeniowe - ten trwający do 31 maja tego roku oraz na okres, który rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do końca maja 2025 r.
Jak składać wnioski?
Wnioski o świadczenie można składać wyłącznie drogą elektroniczną.
Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz