Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

34. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści”

06.05.2024
Autor: inf. pras., fot. archiwum organizatora
plakat wydarzenia. Napis: "Opowieści" 34. Spotkania artystów nieprzetartego szlaku. Graficzny wizerunek iuśmiechniętej kobiety, w rękach trzyma książkę. Z książki wylatują różne symbole: m.in oko, zamek

Już w ten czwartek, 9 maja 2024 roku rozpoczną się 34. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści”. Czterodniowe święto teatru, muzyki i wspólnej zabawy zwieńczy kolejny, całoroczny cykl imprez kulturalnych osób z niepełnosprawnością. W tym roku na deskach Opery Lubelskiej zobaczymy między innymi Teatr Smile z Łodzi, lubelskie Tańcobajki© oraz spektakl „Metamorfoza” w wykonaniu litewskiej performerki Ernesty Žemaitytė z Laboratorium Serpantine w Kownie. Atrakcji będzie jednak dużo więcej!

Fundamentalne pytania o sens życia

Pierwszy dzień Spotkań (czwartek, 9 maja) odbędzie się w Środowiskowym Domu Samopomocy Akademia Artystyczna przy ul. Nowy Świat 34c - placówce prowadzonej przez Fundację Nieprzetartego Szlaku. To właśnie tam Teatr Euforion z Wrocławia zaprezentuje spektakl na podstawie poezji Bolesława Leśmiana pt. „Pszczoły” i zada fundamentalne pytania o sens życia. Tego dnia nie zabraknie również występów muzycznych oraz „lżejszych” spektakli w wykonaniu Teatru Carpe Diem z Lublina oraz Teatru Tacy Sami z Matczyna.

Uśmiechnij się!

W piątek, 10 maja, w Operze Lubelskiej odbędzie się oficjalne rozpoczęcie Festiwalu, a część artystyczną tradycyjnie otworzy Teatr Kruszynki z Przedszkola Specjalnego nr 2 w Lublinie. W tym roku Kruszynki obchodzą wyjątkowy jubileusz - już od 30tu lat dzieci, rodzice i terapeuci Kruszynek dają odbiorcom okazję do uśmiechu i wzruszeń pokazując na jak wielu płaszczyznach może działać teatr. Tego dnia na scenie przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5 wystąpi jeszcze jeden jubilat – Teatr Uśmiech z Kielc. Ten utytułowany, pełen wigoru 25-latek w każdym spektaklu zachwyca choreografią, rozmachem i kostiumami zdobywając liczne nagrody i uznanie w kraju i za granicą. A skoro mowa o uśmiechu to nie sposób wspomnieć o Teatrze Smile z Łodzi, który jeszcze tego samego dnia zabierze widzów w podróż przez różne oblicza miłości. „Smile o miłości” to nie tylko widowisko teatralne – to prawdziwa uczta dla zmysłów. Tu każde słowo i gest nabierają nowego znaczenia, a snuta przez aktorów opowieść na długo zostaje w pamięci.

Metamorfoza

Sobota 11 maja zapowiada się równie interesująco. Po dwóch debiutach – Teatru Horyzont z Łęcznej oraz Teatru Rytm z Lubartowa widownia będzie mogła zobaczyć spektakl Laboratorium Serapantine w Kownie pt. „Metamorfoza”. Miniatura wyreżyserowana przez choreografkę i tancerkę Juliję Strupaitė opowiada o pierwszych nieśmiałych dotknięciach sceny, oswajania się z nią, cieszenia się nią i bycia na niej szczęśliwym. W roli głównej wystąpi Ernesta Žemaitytė - litewska performerka z porażaniem mózgowym, która od 20 lat tworzy i występuje na scenie. Jak mówią sami twórcy: „Na scenie, podobnie jak w życiu, zachodzi ciągła zmiana, adaptacja, pokonywanie przeszkód. Umiejętność znalezienia pewności siebie jest wyzwalająca - to metamorfoza, której ma się szczęście doświadczyć.” Laboratorium Serpantine to inkluzywana platforma sztuk perfor­matywnych prowadzona przez Miejski Teatr Kameralny w Kownie, której celem jest wyrównywanie praw osób z niepełnosprawnością do udziału w tworzeniu kultury.

Polowanie na smoka 

Na zakończenie dnia publiczność będzie mogła wybrać się na… polowanie na strasznego Smoka! Wraz z Dziel­nym Rycerzem Wiktorem oraz Dzielną Księżniczką Dorotą będzie miała okazję odbyć wyprawę pełną przygód. Czy uda się pokonać smoka? A może czeka na wszystkich inne zakończenie tej opowieści? W tą ekscytującą podróż zabiorą widzów Tańcobajki©  pokazując, że życie można przeżyć bez lęku, przemocy i uleganiu konwenansom, że warto zaufać swoje­mu sercu i po prostu być sobą. 

Najważniejsze informacje

Zaproszeni do udziału są wszyscy widzowie, bez względu na wiek i stopień sprawności.

Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy przez Magdalenę Gach. 

Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc!

Aby zarezerwować miejsce nalezy napisać na na adres biuro@nieprzetartyszlak.eu lub zadzwonić pod numer 669 998 611.

Więcej informacji na profilu Facebook Fundacji Nieprzetartego Szlaku lub na stronie internetowej gdzie znajduje się pełny program.


34. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści

Termin: 9-12 maja 2024 roku

Miejsce: Opera Lubelska, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5, Lublin

ŚDS Akademia Artystyczna, ul. Nowy Świat 34c

Organizatorzy: Fundacja Nieprzetartego Szlaku, ŚDS „Akademia Artystyczna” i Opera Lubelska

Główny Organizator: Anna Starobrat

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas