Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Symbol niepełnosprawności. Co oznacza?

31.03.2016
Autor: Oprac. Ewa Szymczuk, Centrum Integracja w Warszawie
12 różnych symboli niepełnosprawności, np. 04-O, 05-R, 10-N itd.

Klienci naszych Centrów Integracja często pytają, co oznaczają poszczególne symbole przyczyny niepełnosprawności, zapisane w orzeczeniu, oraz dlaczego z kilku ich schorzeń do orzeczenia wpisano np. tylko jeden symbol. Wyjaśniamy.


Szukasz odpowiedzi na pytania socjalno-prawne dotyczące niepełnosprawności? Zadaj pytanie naszym doradcom i prawnikom w zakładce „Zapytaj doradcę”!


W orzeczeniu o niepełnosprawności czy stopniu niepełnosprawności zawarte są rozmaite informacje, np. data powstania niepełnosprawności, czas ważności orzeczenia, stopień niepełnosprawności i wiele innych istotnych danych, od których mogą zależeć np. ulgi i uprawnienia. Podany jest też symbol przyczyny niepełnosprawności.

Nie zawsze choroba równa się orzeczenie

Zachorowanie na chorobę przewlekłą czy nawet posiadanie określonej dysfunkcji nie oznacza, że automatycznie zostanie się uznanym za osobę z niepełnosprawnością. Osoby chore np. na astmę w początkowej, niepowikłanej fazie choroby prawdopodobnie statusu osoby niepełnosprawnej nie uzyskają. Podobnie większość osób noszących okulary np. z powodu niewielkiej krótkowzroczności.

W przepisach regulujących zasady wydawania orzeczeń o niepełnosprawności wyjaśniono, że „symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu odzwierciedla rozpoznanie choroby, która niezależnie od przyczyny jej powstania powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej osoby niepełnosprawnej”.

Wiele schorzeń, jeden symbol

Warto też wiedzieć, że zawarte w orzeczeniu o niepełnosprawności czy stopniu niepełnosprawności symbole nie odpowiadają określonym jednostkom chorobowym, a jedynie grupom uszkodzonych narządów. Oznacza to, że np. symbol przyczyny niepełnosprawności 07-S będzie miała wpisany zarówno osoba , która przebyła zawał serca, jak i osoba, u której zdiagnozowano przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) czy osoba z zaawansowaną postacią astmy.

W orzeczeniach wydawanych przed 2003 r. symbole przyczyn niepełnosprawności zapisane były w innej formie, np. § 26 pkt 1 lit. a oznaczało dysfunkcję narządu ruchu.

Jeśli wydane wówczas orzeczenie było wydane na stałe, to jest w dalszym ciągu ważne. Jednak w niektórych sytuacjach, by osoba posiadająca takie orzeczenie mogła skorzystać z uprawnień, np. uzyskać prawo do karty parkingowej, musi ponownie stanąć na komisji w Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności i uzyskać orzeczenie z aktualnie obowiązującym zapisem symbolu przyczyny niepełnosprawności.

Co oznaczają symbole przyczyny niepełnosprawności?

Obecnie symbol przyczyny niepełnosprawności oznacza się następująco:

 • 01-U – upośledzenie umysłowe, nazywane dziś raczej niepełnosprawnością intelektualną. W klasyfikacji zaburzeń rozwoju intelektualnego najczęściej używa się kryterium IQ w skali Wechslera, gdzie ze względu na ww. kryterium rozróżniane są trzy rodzaje upośledzenia: lekkie, umiarkowane i znaczne. Czym innym jest jednak medyczna klasyfikacja zaburzeń rozwoju intelektualnego, a czym innym orzekanie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Upośledzenie umysłowe zostanie więc orzeczone osobom, które w skali Wechslera mają stopień umiarkowany lub wyższy.
 • 02-P – choroby psychiczne, w tym m.in. osoby z zaburzeniami psychotycznymi, zaburzeniami nastroju, utrwalonymi zaburzeniami lękowymi o znacznym stopniu nasilenia czy zespołami otępiennymi.
 • 03-L – zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu, w tym m.in. trwałe uszkodzenie czynności ruchowej jednego lub obu fałdów głosowych, częściowa lub całkowita utrata krtani z różnych przyczyn, zaburzenia mowy spowodowane uszkodzeniem mózgu, głuchoniemota, głuchota oraz wiele innych schorzeń powodujących dysfunkcję narządu słuchu lub mowy.
 • 04-O – choroby narządu wzroku, w tym m.in. wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku, powodujące ograniczenie jego sprawności, prowadzące do obniżenia ostrości wzroku w oku lepszym do 0,3 według Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi lub ograniczenie pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni.
 • 05-R – upośledzenie narządu ruchu, w tym m.in. wady wrodzone i rozwojowe narządu ruchu, układowe choroby tkanki łącznej, zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, nowotwory narządu ruchu czy amputacje oraz wiele innych schorzeń w obrębie narządu ruchu.
 • 06-E – epilepsja w postaci nawracających napadów padaczkowych spowodowanych różnymi czynnikami etiologicznymi lub wyraźnymi następstwami psychoneurologicznymi.
 • 07-S – choroby układu oddechowego i krążenia, w tym m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), zakaźne choroby płuc, prowadzące do niewydolności oddechowej, nowotwory płuc i opłucnej, wrodzone i nabyte wady serca, choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatie, nadciśnienie tętnicze z powikłaniami i wiele innych.
 • 08-T – choroby układu pokarmowego, np. stany po resekcji żołądka z różnych przyczyn z licznymi powikłaniami, przewlekłe choroby jelit o różnej etiologii, powikłane zespołem złego wchłaniania, przewlekłe choroby wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki, nowotwory układu pokarmowego i wiele innych.
 • 09-M – choroby układu moczowo-płciowego, w tym m.in. zaburzenia czynności dróg moczowych, choroby nerek, nowotwory układu moczowego i narządów płciowych i wiele innych.
 • 10-N – choroby neurologiczne, w tym m.in. naczyniopochodny udar mózgu, guzy centralnego układu nerwowego, pourazowa cerebrastenia i encefalopatia, choroby rdzenia kręgowego i inne.
 • 11-I – inne schorzenia, w tym: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźnie i odzwierzęce, choroby układu krwiotwórczego i inne.
 • 12-C – całościowe zaburzenia rozwojowe, powstałe przed 16. rokiem życia, z utrwalonymi zaburzeniami interakcji społecznych lub komunikacji werbalnej oraz stereotypiami zachowań, zainteresowań i aktywności o co najmniej umiarkowanym stopniu nasilenia.

Trzy symbole w orzeczeniu

W orzeczeniu może być podany więcej niż jeden symbol niepełnosprawności, nie więcej jednak niż trzy. Ważne jest to, że każdy z symboli zawartych w orzeczeniu niezależnie od pozostałych musi stanowić samodzielną przyczynę niepełnosprawności. Oznacza to, że wszystkie schorzenia uwzględnione w orzeczeniu muszą w porównywalnym stopniu wpływać na zaburzenie funkcji organizmu.

Klienci naszego Centrum Integracja często zastanawiają się, dlaczego choć mają kilka różnych schorzeń, w orzeczeniu podana jest jedna przyczyna niepełnosprawności. W takiej sytuacji można przypuszczać, że tylko jedno ze schorzeń uprawnia do wydania orzeczenia np. w stopniu umiarkowanym, a pozostałe już nie.


Przeczytaj też nasz poradnik, w którym punkt po punkcie informujemy, co oznaczają kolejne zapisy w orzeczeniu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • STOPIEN NIEPELNOSPRAWNOSCI-ZNACZNEGO symbol 05-R 07S
  Jadwiga
  27.11.2020, 19:38
  Czy nalezy sie mezowi jakis zasilek z tego tytulu
  odpowiedz na komentarz
 • Symbol 5-R umiarkowany
  Kasia
  10.11.2020, 13:06
  Czy należy się mężowi jakiś zasiłek z tego tytułu?
  odpowiedz na komentarz
 • witam
  bronisz
  11.10.2020, 10:33
  Czy jak mam symbol op2 to nalezy mi sie z opieki zasilek staly i w jakiej wysokosci .jezeli mam stopien umiarkowany
  odpowiedz na komentarz
 • Stopień lekki
  Beata Psiuk
  27.09.2020, 18:44
  Symbol 05-R 10-N Beata P. Co mi przysługuje . Z zawodu jestem pielęgniarką
  odpowiedz na komentarz
 • stopień lekki
  Iwona G.
  21.09.2020, 12:50
  Posiadam stopień lekki i trzy symbole 06E 07S i 11l. Co mi przysługuje?
  odpowiedz na komentarz
 • Danusia Sawczuk
  Zych irena
  17.09.2020, 14:54
  05-R symbol niepełnosprawnych co się należy 516 239 314 proszę kontakt p. Irena zych
  odpowiedz na komentarz
 • janek sobczak
  Jan Sobczak.
  15.09.2020, 11:20
  posiadam stropień niepełnosprawności umiarkowaną 05-r . czy należy mi się dodatek pielęgnacyjny z MOPS, proszę o odpowiedz. Dziękuję .
  odpowiedz na komentarz
 • kod
  beata anna
  19.07.2020, 15:04
  jestem po resekcji żołądka iwłasnie teraz doczytałam ze na orzeczeniu mam kod 11I a powinnam miec 8T.orzeczenie jest z kwietnia i kończy sie w marcu 2021 .Czy powinnam to wyjasnic teraz
  odpowiedz na komentarz
 • Sierocka
  MAJCHROWSKA
  07.07.2020, 20:41
  Czy taka choroba jak mukowiscydoza mająca symbol 07-S nielicząc schorzeń jej towarzyszących wraz z wiekiem może otrzymywać orzeczenie o umirkowanej niepełnosprawności przecież to jest skandal
  odpowiedz na komentarz
 • jakie ulgi przysługują przy umiarkowanym 07s 05R
  danuta
  19.06.2020, 09:27
  co to za komisja jestem ponad 30 lat niepełnosprawna ze stopniem 05r teraz majc ponad 70 lat mam dwie endoproteyz kolanowe mam rozrusznik serca neuralgie i dostałam na komisji dodatkowo stopień07 nie rozumiem tego a ja potryebuje opieki drugiej osobz i co mam yrobi
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie
  Dawid
  12.05.2020, 18:17
  Witam czy mając niepełnosprawność 04o muszę nosić maczeczke w czasie pandemii???
  odpowiedz na komentarz
 • Grupa inwalidzka
  Justyna
  28.04.2020, 11:53
  Witam, moj ojciec ma III grupę inwalidzką od dziecka z powodu utraty palca u dłoni, jakiś czas temu przeszedł udar co go całkowicie osłabiło i jest skazany na przyjmowanie leków do końca życia. Postanowił zmienić grupę, aby też podwyższyć rentę, bo wszystko szło na leki, a o jakiejkolwiek pracy nie mam mowy przez problemy neurologiczne. Dostał właśnie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności umiarkowanego 10-N, co to w tej sytuacji oznacza, nie znam się na tym, a nie chciałabym dopuścic do tego aby mu jesczsze zmniejszyli dotychczasową rentę z tego tytułu, mam się odwołać? Proszę o radę. Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • Małgorzata Trawińska
  Gośka
  16.04.2020, 18:22
  Witam ma stopień niepełnosprawności 05r czy mi się coś należy?
  odpowiedz na komentarz
 • JAKIE ULGI PRZYSŁUGUJĄ NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ UMIARKOWANA -05-R
  HALINA PANOWICZ
  26.02.2020, 13:30
  SYMBOL -05-R
  odpowiedz na komentarz
 • mam niepłnosprawność 10 N
  Mariusz Żach
  19.02.2020, 16:35
  jaką pracę mogę wykonywać
  odpowiedz na komentarz
 • Czy moge sie ubiegac o zasiłek z mopsu
  Urszula
  15.02.2020, 20:07
  Witam mam stopień lekki 02-P czy coś mi się z mops należy chodzi mi o zasiłek
  odpowiedz na komentarz
 • Jakie ulgi przysługują osobie o stopniu umiarkowanym symbol 10-N 02-P
  Marek
  13.02.2020, 11:38
  Jakie ulgi przysługują osobie o stopniu umiarkowanym symbol 10-N 02-P
  odpowiedz na komentarz
 • Parking w budynku
  Anna gala
  27.01.2020, 10:41
  Czy musze placic za miejsce parkingowe w dla inwalidy , w budynku hdzie mieszkam . Co na to mowi przepis. Dziekuje za odpowiedz
  odpowiedz na komentarz
 • JAKĄ MAM GRUPE PO ODWOŁANIU ZE STOPNIA LEKKIEGO STAŁEGO DO WOJEWÓDZKIEGO ZESPOŁU DO SPRAW ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
  GSUMARA
  20.11.2019, 15:31
  SYMBOL PO ODWOŁANIU TO 11-I 07-S MAM PROBLEM BO MOJA KSIEGOWA WYDZWANIA DOMNIE ZE TO NADAL LEKKI A ODWOŁANIE MI NIC NIE DAŁO,MIAŁAM 11-I,BYŁ LEKKI TERAZ PO ODWOŁANIU MAM -11-I 07-S I PONOĆ ZOSTAJE NADAL LEKKI ,JESTEM W SZOKU
  odpowiedz na komentarz
 • CO MI PRZYSŁUGUJE PRZY ORZECZENIU STOPNIA -UMIARKOWANY
  Wiktoria Bieńkowska
  02.10.2019, 17:20
  OTRZYMAŁAM GRUPĘ 04-0 i 05-R i 07-S , CO MI PRZYSŁUGUJE, CZY MOGĘ LICZYĆ NA ZASIŁEK PIENIĘŻNY?
  odpowiedz na komentarz
 • Wiesław Brejnak
  Wiesław
  08.09.2019, 12:04
  Jakie świadczenia i ulgi przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z symbolem 07-S 11-I
  odpowiedz na komentarz
 • Jakie swiadczenia sa przy umiarkowanym stopniu niepelnosprawnosci z symbolem 03-L i 02-P. lila
  lila
  06.09.2019, 16:14
  co przysluguje przy umiarkowanym st niepelnosprawnosci 03-L i 02-P
  odpowiedz na komentarz
 • co mi przysługuje czy będę mieć płatne
  AGA
  22.08.2019, 19:00
  mam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności symbol 10-n 05-R proszę o ODPIS
  odpowiedz na komentarz
 • Jakie ulgi przysługują?
  Teresa Kowalska
  18.08.2019, 08:06
  Mam orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowanej z symbolem 03L ,05R,11I
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie
  Xyz
  08.07.2019, 05:43
  Czy osoba pobierając świadczenie pielęgnacyjne może pójść do szkoły by zdobyć zawód i odbywać w ramach nauki praktykę płatną aż do czasu zdaniu egzaminu zawodowego w celu podjęcia pracy w tym zawodzie ?
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie
  Pohling
  10.06.2019, 20:35
  Jakie numery szkieł okularów stwierdzają o niepelnosprawnosci
  odpowiedz na komentarz
 • odwołałam sie od decyzji z punktu 7 i dostałam poinformowana ze na podstawie &16ust.3 nie ma podstaw zeby zmienić orzeczenie corki a symbol choroby 11-l
  iza
  26.04.2019, 18:04
  co mam teraz zrobić gdzie pisać odwołanie
  odpowiedz na komentarz
 • LEKKI STOPIEŃ 02-P
  Krzysztof J.
  26.04.2019, 13:05
  Witam. Dlaczego jestem dyskryminowany w ocenie potencjalnych pracodawców jeśli powiem że mam lekki stopień niepełnosprawności z orzeczenia przez Komisję d/s o Niepełnosprawności wydaną na okres dwóch lat od 2017 roku z symbolem choroby 02-P ??? Faktem jest że jestem osobą niepełnosprawną, ale zdrową na umyśle. Mam 62 lata i chcę się zatrudnić jako dozorca, "stróż", ochroniarz mienia itp. Nawiązując rozmowę telefoniczną z potencjalnym pracodawcą i podając symbol choroby (02-P) od razu słyszę że lekarz danej firmy mnie nie dopuści do powyższej pracy. Tu pytam dlaczego ??? Korzystam i jestem na łasce z opieki MOPS, co nie wystarcza mi na względne egzystowanie w społeczeństwie, co miesiąc muszę pisać podania żebym dostał "jałmużne" i mam już tego dość. Dlatego poszukuję pracy. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych i proszę o pomoc. Z poważaniem Krzysztof J.
  odpowiedz na komentarz
 • Marek Skórcz
  Marek Skórcz
  13.04.2019, 19:38
  Chciałbym Sue dowiedzieć odnośnie stopnia niepełnosprawności umiarkowanym 06-E. 10-N.
  odpowiedz na komentarz
 • gdzie TU sparwiedliwość ?
  głos z Kujaw
  24.02.2019, 17:14
  Nauczyciele z powodu chrypki - najczęściej , jak moja znajoma - PAPIEROSOWEJ uznawani są Z MOCY PRAWA za NIEPEŁNOSPRAWNYCH i z tego tytułu pobierają RENTY chorobowe , a emeryci - oprócz emerytur otrzymują dodatkowo pół renty i są to spore pieniądze. Tymczasem naprawdę chory człowiek jest upokarzany i nawet jak ja , przy chorobie nowotworowej leczonej chemią , jest odsyłany z kwitkiem
  odpowiedz na komentarz
 • dzień dobry
  Bartek
  15.02.2019, 12:29
  Mam symbol 05r lecze sie od urodzenia końsko szprotawe stopy niedawno stwierdzono u mnie HCV wirusowe zapalenie wątroby, które najprawdopodobnie zarożony zostałem na stole operacyjnym. Ciekaw jestem czy na to mugłbym dostać drugi symbol na ożeczeniu i czy nie przeszkodzi mi to w szukanu pracy.
  odpowiedz na komentarz
 • Choroba obrzęk limfatyczny
  Maria
  05.02.2019, 08:23
  Dzień dobry czy jest tu ktoś kto przy tej chorobie starał się o orzeczenie. Choruję od 12 lat i już raz dostałam od mowę .
  odpowiedz na komentarz
 • Orzeczenie o niepelnosprawnosci w 1 instancji i odwołanie od decyzji administracyjnej.
  Andrzej
  22.01.2019, 20:57
  Wiem jak to jest, najpierw komisja, lekarz, ktory nie slucha, opiera się na przedstawionej dokumentacji,,,,zero empatii,,,, czytasz decyzje i emocje sa ogromne, rzucasz k i ch. Potem probujesz pisać odwołanie ale nie wiesz dokońca jak. Szukasz kogos kto ci pomoże. Ja znalazłem, odwołanie uwzgledniono, ale nie do konca. Byłem za bardzo chory abym walczyl dalej, potem terminy upłyneły i koniec. Dzisiaj walczę ponownie. Chetnie podzielę sie w szczególach, moźe to Wam pomoże.
  odpowiedz na komentarz
 • grupa
  Tomaszgoscinski198230
  11.01.2019, 20:14
  ja mam umiarkowane na4 lata 02-P i 05R
  odpowiedz na komentarz
 • 07-S , 11-I
  Zbigniew
  05.12.2018, 13:58
  Mam orzeczenie w stopniu lekkim z tymi symbolami. Leczę się od lat na cukrzycę stopnia I. A te symbole nie są symbolami mojej choroby. Ubiegam się o pracę i jak jest pytanie o symbol choroby rozmowa się kończy , że stwierdzeniem, że dla pana z takimi schorzeniami nie mamy pracy. Co mam zrobić żeby to zmienić. i zmienić orzeczenie z lekkiego na umiarkowany.
  odpowiedz na komentarz
 • Dobra rada
  Ava
  28.11.2018, 07:31
  W naszym kraju tylko alkoholik jest ciężko chory, więc może zacznijmy pić. A jestem obciąża genetycznie nf1 i komisja stwierdziła że jestem zdrowa gdzie moja choroba obejmuje wszystkie narządy i nie tylko.
  odpowiedz na komentarz
 • Chyba maja nakaz uzdrowienia Polskiego społeczeństwa bo inaczej tych orzeczeń nie można nazwać.
  symbol 11-I 05-R
  27.11.2018, 13:58
  Mam nieuleczalną chorobę nowotworową-Szpiczak.Złamania kręgosłupa przez guz szpiczakowy a więc druty i śrubki w kręgosłupie,orzecznik uznał mnie za osobę lekko niesprawną.
  odpowiedz na komentarz
 • Orzeczenie sprzezone
  Paula
  21.11.2018, 08:11
  Witam syn ma niedosluch obustronny wysoko tonowy ,uposledzenie w stopniu lekkim oraz stwierdzono u niego inne choroby ukladu nerwowego .Czy możemy ubiegać się o świadczenie pielegnacyjne .
  odpowiedz na komentarz
 • symbol 04-0
  Piotr
  09.11.2018, 07:49
  Na co mogę liczyć co mi przysługuje sie z tą grupą niepełnosprawnosci -umiarkowanej symbol 04-0 Czy mogę liczyć na jakieś pieniądze lub zywnosc z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dla niewidomych Czy jakieś zapomogi itp.Do chwili obecnej z niczego nie korzystałem ,a mam 36 lat ,niepełnosprawnosc trwa od urodzenia.
  odpowiedz na komentarz
 • mam lekki 05-R
  elzbieta
  07.11.2018, 13:22
  taki stopień otrzymałam na komisji / lekki/ a mam zwyrodnienia wszystkichh stawów , stan poudarowy , torbiel przy móżdżku / bóle i zawroty głowy/ , znaczne zmiany miazdzycowe kregosłupa szyjnego / problemy z ręką ,bóle / _ na sprzatanie się nie nadaje, a więc co mogę wykonywać by zarobić na zycie ? bo juz mi rece opadły
  odpowiedz na komentarz
 • III grupa inwalidzka
  ANNA
  19.07.2018, 12:52
  Moj syn ma 8symboli 01-czyli upośledzenie umyslowe 03-zaburzenia sluchu 04choroby narzadu wzroku 06- epilepsja 07-choroby ukladu krazenia wysokie cisnienie 08-choroby ukladu pokarmowego 10N choroby neurologiczne 12 C calkowite zaburzenia rozwojowe a na koniec cukrzyca zaliczony do III grupy inwalidzkiej i moze pracować W tej sytuacji już nie wiem co bedzie dalej i co robić ANNA
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  FIONA 34
  09.07.2018, 19:38
  Witam , orzeczenie mam na stałe 07-s . Co mam zrobić , zeby otrzymać karte parkingową. Czy z MOPS-u coś mi się nalezy
  odpowiedz na komentarz
 • Okulary na wadę wzroku.
  Kornelia Feluks
  28.06.2018, 12:58
  Moja córka nosi okulary od dzieciństwa ,ma minusy,a w prawym oku ma zeza,jaki powinna mieć symbol w orzeczeniu o niepełnosprawności,żeby dostać zwrot od podatku rocznego,czy muszę mieć zaświadczenie od okulisty,gdy nie ma symbolu napisanego na Orzeczeniu komisjii lekarskiej .
  odpowiedz na komentarz
 • Komo
  Mmm
  25.06.2018, 12:52
  Powiem wam tak .nie wiem co sie stalo .ale ci w komisij juz nic nie uwzgledbiaja .wszycy maja cudowne ozdrowienje ,wycofuja grupy .ja mialam orzeczenie na nie dosluch i nie wyrazna mowe .moj stan sluchowych sie pogarsza .nie slysze na jedno ucho wcale nawet z aparatem .drugie nie wiem jak dlugo jeszcze poszmera .do tego choroby tarczycy mi doszly jestem po radjojodzie .asrma i stwardnienie rozsiane .nadcisnienie i arytmie .a wielce komisia stwierdzila ze jestem zdrowa i moge pracowac jak wol z innymi .a jestem osoba fozyczna .i gdzie tu pomocy szukac zeby normalnie moc sie zatrudnic .jak ja ani wysilnowo nie moge pracowac nie mige sie przemeczac bo grozi to rzutem .nir moge sie stresowac ,musze unikac upalow .do tego dusznosci jak ryba bez wody i nie zrozumienie slow jak ktos do mnie mowi .panstwo w panstwie .kogo juz obchodzi ze jestesmy inwalidami i mamy peoblemy zdrowotne .
  odpowiedz na komentarz
 • Symbol 12C
  Kas
  04.06.2018, 15:53
  Odebrałam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Na orzeczeniu są dwa symbole 05R i 12C. Mam wadę wrodzoną i od urodzenia problemy z poruszaniem się, ponadto we wczesnym dzieciństwie zdiagnozowano u mnie chorobę neurologiczną. Zastanawia mnie z jakiego powodu dostałam symbol 12 C czyli całościowe zaburzenia rozwojowe, nigdy nie byłam zdiagnozowana pod tym kontem. Może ktoś z państwa zna dokładną definicję tego symbolu i wie w jakich przypadkach jest on przyznawany i ewentualnie jakie uprawnienia przysługują osobom niepełnosprawnym z symbole 12C. Nie wiem czy jest to może literówka, czy komisja lekarska składająca się z jednego Pana dr. po kilkuminutowym wywiadzie była w stanie postawić nową diagnozę. Bedę niezmiernie wdzięczna za pomoc.
  odpowiedz na komentarz
 • UZDROWIONA
  UZDROWIONA
  17.05.2018, 17:23
  JESTEM PO KOMISJI PRZYZNALI MI STOPIEŃ UMIARKOWANY NA STAŁE ... Z SYMBOLAMI 02-P , 05-R , 09-M W PUNKCIE 9 ....MAM ... NIE SPEŁNIA . CZYLI NIE PRZYZNAŁ MI LEKARZ KARTY PARKINGOWEJ TO PO CO SYMBOL 05-R ??? MIAŁEM STOPIEŃ ZNACZNY TERAZ ZNIÓSŁ......W ORZECZENIU JEDNO PRZECZY DRUGIEMU .... LECZĘ DWA NOWOTWORY , CZEKA MNIE OPERACJA WSTAWIENIA ENDOPROTEZ .. ...CHORY KRĘGOSŁUP ....ZAWAŁ ...OPERACJA GUZA PRZYSADKI ....BRAK WORECZKA ŻÓŁCIOWEGO .....PRZEPUKLINA PACHWINOWA DO OPERACJI....DWIE OPERACJE TARCZYCY I PRZYTARCZYC ITD...CZY KTOŚ MI MOŻE NAPISAĆ CZY MAM PRAWO SIĘ ODWOŁAĆ ???? CO O TYM MYŚLICIE ??? POZDRAWIAM DZIĘKUJĘ
  odpowiedz na komentarz
 • CZY PRZY SYMBOLU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI-09-M PRZYSŁÓGJĄ ZNIŻKI NAPRZEJAZDY I PKP,KOMUNIKACJA MIEJSKA I INNE ŚRODKI KOMUNIKACJI
  MIETEK
  06.05.2018, 22:33
  STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI UMIARKOWANEJ JAKIE ULGI PRZYSŁÓGUJĄ
  odpowiedz na komentarz
 • Proszę o odpowiedź
  Marzena
  16.04.2018, 22:09
  Witam mamy padaczkę oraz zaburzenia emocji i zachowania spowodowane uszkodzeniem mózgu czy można bylo zabrać nam orzeczenie i nie dać punktów 7
  odpowiedz na komentarz
 • Bilet miesięczny dla opuekuna dziecka niepełnosprawnego.
  Jacek Bednarek
  05.04.2018, 12:00
  Dlaczego opiekun dz.niepełnosprawnego jest dyskryminowany przez brak możliwości nabycia takiego biletu.
  odpowiedz na komentarz
 • Cudowne ozdrowienie
  iza34
  27.02.2018, 15:52
  Witam moja córka ma symbol choroby 02-P.Według komisji powiatowej jest zdrowa i nie potrzebuje mego wsparcia.W historii choroby od psychiatry piszę bardzo wyraźnie konieczne wsparcie matki.Odwolalam się bo moja córka nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować.Nawet nie wie jak wrócić do domu np z Warszawy.Choć jezdzimy do Warszawy do 5 razy w miesiącu.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas